logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

V sobotu 1. listopadu (10 - 18 hod) bude Novoměstská radnice patřit řemeslným výrobkům a dobrotám z našich regionů. Premiérová akce Novoměstský krajáč – festival originálních českých výrobků vám představí řemeslníky a výrobce potravin i nápojů, držitele regionálních značek ze 17 vybraných regionů po celé České republice.

Můžete se těšit na kožené a textilní výrobky z Beskyd, kameninu a bronzové šperky z Hané, uzené maso, lahůdky ve skle, ale také designové hračky z Jeseníků, keramiku a oděvní originály z Jizerských hor, stavebnice loutek z Kraje blanických rytířů, krajku, vinuté perle, dřevěné hračky, textilní kabelky, pivo a kávu z Krkonoš, autorské šperky z Lužických hor, dřevěné hračky a skleněné vitráže z Orlických hor, preclíky z Podkrkonoší, odrátovanou keramiku, perníčky a také česnek a cibuli z Polabí, keramické knoflíky a šperky z Prácheňska, textilní hračky, plstěnou vlnu a různé podoby keramiky ze Šumavy, chleba a pečivo z Toulavy, víno z hroznů a hroznový mošt z Bílých Karpat, domácí marmelády, ručně malované hedvábí, šperky z fima a drátované originály ze Zápraží a batikovaný textil ze Železných hor.

Na festivalu poznáte nejen originální výrobky a produkty z našich regionů, ale také jejich tvůrce. Řada z nich vám navíc v tvořivé dílně umožní vyzkoušet si něco z jejich oboru a vyrobit si vlastní originál. Oceněné regionální potraviny a nápoje budou nabízeny i formou občerstvení pro návštěvníky.

Na festivalu budou zastoupeny zejména tyto regiony: Šumava, Prácheňsko, Toulava, Kraj blanických rytířů, Železné hory, Orlické hory, Podkrkonoší, Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory a Máchův kraj, Polabí, Zápraží, Jeseníky, Haná, Bílé Karpaty a Beskydy.

Novoměstský krajáč pořádá Novoměstská radnice, příspěvková organizace MČ Prahy 2 a Asociace regionálních značek.

Vstup volný

Velký sál a Mázhaus
1. listopadu 2014 10 - 18 hod

Asociace regionálních značek (ARZ) sdružuje již 24 regionů s vlastní značkou pro místní produkty. Některou značku v rámci ARZ má aktuálně právo používat téměř 800 místních výrobků nebo jejich skupin, 85 ubytovacích a stravovacích zařízení, a dále bylo uděleno 15 certifikátů pro zážitky. Výrobci musí povinně splňovat kritéria týkající se působnosti v daném regionu, kvalifikace, bezdlužnosti, ekologické šetrnosti a standardní kvality, individuálně se posuzuje vazba konkrétního výrobku na daný region. U ubytovacích a stravovacích zařízení a zážitků se hodnotí přístup k hostům a zprostředkování informací a zážitků z daného regionu, včetně nabídky tradičních pokrmů vyrobených z místních surovin a aktivního zapojení do dění v okolí.
Akce je součástí projektu Putování za regionálními produkty, který finančně podpořilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Více o regionálních produktech na www.regionalni-znacky.cz .

Kontakt:
Sandra Najmanová, Novoměstská radnice, tel. 725 423 699, najmanova@nrpraha.cz
Kateřina Čadilová, Asociace regionálních značek, tel. 724 863 604, cadilova@arz.cz

nahoru


logo Novoměstská radnice