logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Starožitný šperk – jistota v nejistých dobách

Ve dnech 20. až 23. dubna 2017 se bude na Novoměstské radnici v Praze konat 39. veletrh starožitností Antique. Tentokrát se zaměří na téma starožitných šperků, ale i drahých kovů a drahých kamenů, jako bezpečného způsobu uložení rodinného bohatství „na horší časy“.

„Historie, a to i ta nedávná, je plná nenadálých zvratů, které nutily lidi prchat, uchýlit se do emigrace, ukrývat se nebo řešit nečekané existenční potíže. Často si přitom s sebou nemohli vzít víc než jen pár osobních věcí. V takových případech byl drobný starožitný šperk nezřídka jedinou možností, jak zachránit alespoň část rodinného majetku a díky němu začít nový život někde jinde,“ říká Jan Neumann, prezident Asociace starožitníků, která veletrh pořádá.

Právě na příběhy rodinných šperků, které v dobách válek, revolucí, krizí, měnových reforem a jiných dějinných zvratů posloužily jako snadno přenosný a dobře prodejný cenný majetek, chce Asociace v souvislosti s veletrhem upozornit. A připomenout také vývoj cen starožitných šperků, jiných drobných předmětů a drahých kovů v posledním desetiletí – a tedy i jejich investiční potenciál.

Expozice vystavovatelů pak ve zvýšené míře představí starožitné šperky z různých historických období, a to včetně šperků antických, které budou součástí expozice pořadatelské Asociace starožitníků.

 

Jedním z exponátů tohoto veletrhu je i zcela výjimečný český šperk - ve šperkové tvorbě se přitom kubismus uplatňoval jen ojediněle. Jedná se o platinový kubistický prsten zdobený drahými kameny, jehož hodnota je 700.000 Kč.

Antique představí i některé mimořádné kusy a kuriozity. Vedle kubistického prstenu české provenience či šperků, které v 50. letech minulého století nechal pro svou ženu vyrobit egyptský král Farúk I, k nim bezesporu patří dva zlaté prsteny a náramek z období pozdně císařského Říma (2. - 4. stol. našeho letopočtu) nebo manželské dobové prsteny z 18. stol. s podobiznami Antonie, kněžny Paar, a Johanna Wenzela, knížete Paar. Fantazii milovníků historek ze života prvorepublikové smetánky pak jistě zjitří krásná zlatá dóza na kokain z 20. až 30. let 20. století, která je v expozici Asociace starožitníků k vidění včetně dávkovací lopatičky.

 

OTEVÍRACÍ DOBA:


čtvrtek - neděle 20. - 23. dubna 2017

ČT - SO 10 - 19 hod
NE 10 - 17 hod

 

VSTUPNÉ:


základní 100,- Kč, pro studenty a důchodce 80,- Kč.


Asociace starožitníků, z. s., sdružuje obchodníky se starožitnostmi a jejími členy se mohou stát také majitelé soukromých galerií, antikvariátů a uměleckých aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři. Asociace usiluje o odborný rozvoj soukromého i veřejného sběratelství v České republice a profesionální podnikání v oblasti obchodu se starožitnostmi. Provozuje Rudolfinskou akademii, dvouleté rekvalifikační studium, které poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění.


Každý půlrok asociace pořádá prodejní veletrh Antique, na němž starožitníci představují veřejnosti nejzajímavější exponáty ze své nabídky. Asociace je členem Mezinárodní konfederace obchodníků s uměleckými díly C.I.N.O.A.

Více informací na  www.asociace.com 

nahoru


logo Novoměstská radnice