logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

 AKTUÁLNĚ:  http://www.nrpraha.cz/aktuality/96/konani-kulturnich-akci-v-souvislosti-s-narizenim-vlady-cr-behem-epidemie-koronaviru/ 

Podzimní veletrh zrušen:  https://www.asociace.com/aktuality/?id=139 

 

Jarní veletrh starožitností plánovaný na 23. - 26. 4. 2020 byl z důvodu koronavirové epidemie zrušen. 

 

Otevírací doba / čt - ne

12. - 14. 11.  10.00 - 19.00 hod

15. 11.  10.00 - 17.00 hod

VSTUPNÉ:

základní 120 Kč, pro studenty a důchodce 80 Kč

 

Tématem  45. ročníku veletrhu bude: 

České sklářství - umění a řemeslo, kterému se klaněl svět

 

České sklo zažilo v dějinách minimálně tři období, kdy stálo na vrcholu a bylo předmětem obdivu celého světa. Bylo nejen vizitkou kulturní a umělecké vyspělosti českých zemí, ale také významnou ekonomickou komoditou. Na historickou tradici českého sklářství navíc dnes úspěšně navazují současní tvůrci a designéři a sklo nadále přitahuje pozornost široké veřejnosti. To všechno jsou důvody, proč Asociace starožitníků tématem 45. veletrhu Antique učinila právě starožitné sklo.

Mezi historické vrcholy českého sklářství patří bezesporu baroko, tehdy české ryté a broušené sklo napodobovali řemeslníci po celém světě, dokonce i v Benátkách. Další proslulost přinesly našemu sklářství artefakty ve stylu empíru a biedermeieru, tedy období, v němž se české sklárny orientovaly na výrobu neprůhledného barevného skla nového složení a odstínů. Potřetí pak české sklo zazářilo v období secese, kdy například česká sklárna J. Loetze v Klášterském Mlýně začala mezi prvními na světě přejímat nový design i receptury na sklovinu a v roce 1900 na světové výstavě v Paříži bylo její sklo oceněno společně se slavnou sklárnou Tifanny a Daumovým sklem.

Všechny tři historické vrcholy českého sklářství budou prezentovány v neprodejné expozici Asociace starožitníků a zastoupeny i v nabídce vystavovatelů na 45. veletrhu starožitností Antique, který se koná od 12. do 15. listopadu v prostorách Novoměstské radnice v Praze.

 

Asociace starožitníků pořádá veletrh Antique dvakrát ročně – vždy v dubnu a v listopadu. Od roku 2010 se veletrh pravidelně koná na Novoměstské radnici. Na podzimním veletrhu bude v nabídce více než 70 vystavovatelů celá řada zajímavých uměleckých předmětů, šperků, nábytku, stříbra, keramiky, skla, textilu, obrázků a výtvarného umění. Třicetileté výročí svobodného trhu s uměním pak připomene i doprovodný program. 

https://www.asociace.com 

nahoru


logo Novoměstská radnice