logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Nejkrásnější skladby světové hudby, špičkoví čeští i zahraniční interpreti, překvapení v podobě účasti mladé vycházející hvězdy na každém z koncertů - to vše a mnohem více nabízí 2. ročník Romantického novoměstského klavíru. Cyklus komorních koncertů uvádí Ivo Kahánek (zahajovací koncerty uváděl spolu s Pražskými klarinetovými dny).

Velký sál Novoměstské radnice, začátek vždy v 19 hodin.


VSTUPNÉ:

200 Kč dospělí
100 Kč studenti, důchodci

VSTUPENKY SI MŮŽETE REZERVOVAT NA ADRESE ivo.kahanek@gmail.com NEBO ZAKOUPIT PŘÍMO PŘED KONCERTEM NA MÍSTĚ.

ZAHAJOVACÍ KONCERT "Vídeň sladká a bolestná" 4. března


Program:

Schubert, Kalabis, Brahms, Mozart

Irvin Venyš – klarinet
Boris Kraljević (Černá Hora/Singapur) – klavír
Ivo Kahánek – klavír
Markéta Sádecká – viola

Večer tří skladatelů, kteří ač spojeni svým osudovým městem i výjimečnou schopností rozeznívat ta nejskrytější zákoutí duše, se nikdy osobně nepotkali – Wolfganga Amadea Mozarta, Franze Schuberta a Johannese Brahmse. Tradiční český kamínek v mozaice tvoří Suita pro klarinet a klavír Viktora Kalabise.

"Tentokrát nebudeme příliš tančit valčík, ani popíjet vídeňskou kávu, jen tak v klidu usedneme na břeh Dunaje a ponoříme se do intimního zvuku klarinetu, violy a klavíru. Společnost nám při tom bude dělat vynikající klarinetista Irvin Venyš, pianisté Boris Kraljević (Černá Hora / Singapur) a Ivo Kahánek a mladá nadějná violistka Markéta Sádecká."

Koncert č. 2 „Hudba královen“ 8. dubna


Program:

St. Hildegarde von Bingen, Hensel-Mendelssohn, Chaminade, Schumann, Kaprálová, Bodorová aj.

Daniela Demuthová – mezzosoprán
Žofie Vokálková – flétna
Zbyňka Šolcová – harfa
Bára Handzušová – klavír (Junior umělkyně)

Ženy nejen jako múzy svých mužů, nýbrž jako svébytné tvůrkyně klasické hudby té nejvyšší kvality by měl představit tento koncert složený výhradně z hudby napsané ženami. Skladatelky počínaje Sv.Hildegard von Bingen, přes královnu Marii Antoinette až k romantickým skladatelkám C.Chaminade, Pauline Viardot a k ženám 20 století a současnosti, skýtají velmi zajímavá, krásná a líbivá díla vytvořená na základě velmi zajímavých historických souvislostí. Většina skladeb, nalezených v archivech amerických knihoven a univerzit např. Princeton, je uvedena v Čechách poprvé, v premiéře. Prvním koncertem tohoto projektu, byl koncert s názvem "Dux femina facti", který se konal v roce 2010 v Czech Center v New Yorku, kde umělkyně byly ozdobeny třemi kolekcemi šperků světoznámé návrhářky Blanky Matragi. Interpretkami budou rovněž tři půvabné dámy – komorní soubor Musica Dolce Vita.

Koncert č. 3 „Z Čech až na konec světa“ 13. května


Program:


Dvořák, Janáček, Kalabis a další

Dvořákovo trio
Jan Fišer – housle
Tomáš Jamník – violoncello
Ivo Kahánek – klavír
Adéla Donovalová – klavír (Junior umělkyně)

Tentokrát zazní – u příležitosti oslav Roku české hudby – ryze český program. Chceme tímto vzdát hold geniálním českým tvůrcům, kteří to svou tvorbou dotáhli bez nadsázky až na konec světa, a naši malou zemi tím dostali do mezinárodního povědomí jistě neméně než české pivo či hokej. Kromě osvědčených dramaturgických es v podobě skladeb Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a dalších zařadíme jako obvykle i dílo soudobé, dnes z tvorby Viktora Kalabise. Společnost na naší cestě nám bude dělat Dvořákovo trio a Junior umělkyní bude špičková mladá pianistka Adéla Donovalová, která je pro velký úspěch v našem cyklu opakovaným hostem.

Koncert č. 4 "Píseň česká" 23. září


Program:


Dvořák, Foerster, Bodorová

Eva Garajová - soprán
Ivo Kahánek - klavír
Magdalena Malá - soprán (junior umělkyně)

Na koncertě zazní česká premiéra skladby Sylvie Bodorové Ama me.

Koncert č. 5 "Mystika smyslů" 14. října


Program:


Chopin, Szymanowski, Górecki, Fišer

Joanna Domańska - klavír

Trio Śląskie / Slezské trio
Joanna Domańska - klavír
Roman Widaszek - klarinet
Tadeusz Tomaszewski – lesní roh

Marie Pawlowská – klavír (Junior umělkyně)

Po květnovém koncertě vzdávajícím hold domácím autorům se nyní vypravíme na návštěvu k našim severním sousedům do Polska a odhalíme několik – českým posluchačům zatím ne příliš známých – hudebních drahokamů v podobě skladeb Karola Szymanowského a Mikołaje Góreckého. Nevynecháme samozřejmě ani skladatele z nejoblíbenějších – básníka klavíru Fryderyka Chopina. Interpretkou večera bude vynikající polská pianistka Joanna Domańska, laureátka několika významných mezinárodních soutěží, a Slezské trio, které založila spolu s klarinetistou Romanem Widaszekem a hornistou Tadeuszem Tomaszewskim. Českou stopu v podobě skutečně mystické 4.sonáty Luboše Fišera obstará mladá talentovaná pianistka Marie Pawlowská z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě.

Koncert č. 6 "Grotesque Concert" 9. listopadu


Program:


Hudba: Beethoven, Rachmaninov, Schoenfield
Fotografie: Dorothea Bylica
Režie: Jaroslav Čížek (Junior umělec)
Zvuk: Ladislav Greiner

Puella Trio
Adéla Donovalová - klavír
Eva Krestová - housle
Markéta Kubínová - violoncello

Netradiční koncert cyklu bude večerem tří uměleckých žánrů - hudby, fotografie a filmu, které se pro tuto příležitost setkají v nečekaných spojeních. Sklenka vína jistě přispěje k zajímavému dialogu.
V první polovině koncertu zazní poslední klavírní trio L. van Beethovena - osudové, ironické i groteskní Variace "Ich bin der Schneider Kakadu" a Rachmaninovo Elegické trio č. 1. Tato hudba a také její interpretky inspirovaly vznik cyklu fotografických zátiší Dorothey Bylici, prodejní výstavy, která doprovodí koncert.
Po přestávce, která nabídne i příjemné občerstvení, promítneme krátkou filmovou grotesku režiséra s Puella Triem jako hlavním protagonistou. "Café music" amerického skladatele Paula Schoenfielda, která ve zkrácené podobě zazní jako průvodce filmu, přednese pak Puella Trio v plném znění jako vyvrcholení večera. Junior umělcem bude tentokrát netradičně mladý režisér, student Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku, Jaroslav Čížek.
Velice se těšíme na večer plný dobrodružství a radosti ze setkání lidí mnoha zájmů a nadání.

Závěrečný koncert (č. 7) "Classic - open" 2. prosince


Program:


Milhaud, Bernstein, Husa

Jiří Hlaváč - klarinet, saxofon
Ivo Kahánek - klavír

Anna Paulová - klarinet (Junior umělkyně)

Tento večer s podtitulem Classic - open, kterým se letošní cyklus koncertů rozloučí s posluchači v čase odventním, se ponese ve znamení prolínání žánru klasické hudby a jazzových inspirací. Přední český klarinetista a saxofonista Jiří Hlaváč, známý též jako skladatel, aranžér, improvizátor a moderátor, rozehraje pestrou paletu hudby od oblíbených klasických kusů jako je Milhaudův Scaramouche či Klarinetová sonáta Leonarda Bernsteina až po tvorbu světoznámého českého skladatele Karla Husy a jazzem či folklórem inspirovanou vlastní tvorbu. Jeho komorní partnerem bude pianista Ivo Kahánek. Chybět samozřejmě nebude ani Junior umělkyně, tentokrát klarinetistka Anna Paulová /HAMU/.

Ivo Kahánek

Mladý český pianista Ivo Kahánek rychle získává pověst jednoho z nejpozoruhodnějších umělců své generace. Je znám širokou výrazovou paletou i výjimečnými virtuózními schopnostmi, které uplatňuje v repertoáru od baroka po soudobou hudbu.

V roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.).

Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall, kde v srpnu 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č.4 "Inkantace" Bohuslava Martinů. Koncert živě přenášela televize BBC, rádio BBC a stanice Vltava. Tento kritikou oceněný debut nyní nabízí prestižní vydavatelství Deutsche Grammophon jako digitální download.

nahoru


logo Novoměstská radnice