logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Výstava se koná v Galerii ve věži Novoměstské radnice od 4. července do 17. srpna.
Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, kromě pondělí.

Vstupné:

v souvislosti se vstupem na věž:
plné 50 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 120 Kč

Možnosti dialogu je název výstavy fotografií Jindřicha Štreita a maleb Pavla Formana. Forman používá detaily ze Štreitových fotografií pro své malby, protože ho baví a jsou mu obsahově blízké. Oba jsou z česko polského pohraničí a vizualitu, kterou Štreit vytvářel jako dospělý a zralý umělec, Forman nasával jako dítě. Od roku 2007 se tito dva umělci, fotograf a malíř, setkají jednou za rok na společné výstavě, která je pro ně hrou a zároveň zábavným dialogem. Dialogem mezi dvěma přáteli a zároveň dialogem mezi fotografií a malbou.

Poslední století se nám fotografie s malbou šermuje dřevěným mečem, který sice nadělal modřiny, ale moc nesekal. Tak to vidí optimisté, co občas sáhnou po štětcích. Po formální stránce můžeme hledat stále nové přesahy, což ovšem není cílem této výstavy. Cílem je posun příběhů, jejich převyprávění. Forman si vypůjčuje v některých svých malbách detaily ze Štreitových fotografií a zasazuje je do nových souvislostí. Cituje. Malíř může použít fotografii jako filtr ke svým brýlím, přes které se dívá, což se koneckonců děje už od devatenáctého století.

Mezi Sovincem a Bruntálem je to půl hodinky autem přes Opičí hory, jak se někdy říká Bruntálsku, zahaleném do Turnerovských mraků, nevábných celorepublikových statistik a nemístných gynekologických fórků o hrozné díře a krásném okolí. Pavel Forman přijel za Jindřichem Štreitem domů na hrad krátce poté, co byl přijat na gymnázium, aby mu ukázal všechno, co nakreslil přes prázdniny. Nesetkal se se zaneprázdněným fotografem, ale s empatickým fousatým pánem, který si na něj udělal čas. Jindřich v příštích letech uváděl výstavy převážené starou škodovkou, občas ho navštívil v ateliéru a vyslechl si pozorně všechny strasti dospívajícího mladíka. Formana navštěvoval i později v Berlíně, kde (tehdy) mladý autor studoval a zůstal až do svých třiceti let. Při jeho pozdějších návratech do Slezska se začal pomalu vyvíjet tento společný projekt a výstupy z něj tvoří velkou část výstavy nazvané Možnosti dialogu.

Text: Johana Forman


www.pavelforman.freepage.cz .

nahoru


logo Novoměstská radnice