logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Sdružení přátel Indie ve spolupráci s Novoměstskou radnicí Praha a Městskou částí Praha 2 pořádá v pondělí večer dne 7. března 2016 v historických prostorách Velkého sálu Novoměstské radnice tradiční oslavu indického státního svátku Mahášivarátri.

Oslava Mahášivarátri se koná pod záštitou PaeDr. Hynka Kmoníčka, ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a Ing. Jaroslava Šolce, radního pro kulturu MČ P-2.

 

Vstupné dobrovolné

začátek v 18:30 hod

 

Program:

Kripá Déví - klasický jihoindický chrámový tanec bharatanátjam, který tanečnice studovala mnoho let v Londýně a Indii

Akšaja a Dhírádž Džajakumárovi z jihoindického Tamilnádu - klasické karnátacké zpěvy s klavírními variacemi

Vidžaja Mirilája z jihoindického Ándhrapradéše a žáci Šrí Satja Sáí Báby - zpěv bhadžanů

Žáci Šrí Činmoje - zpěv manter a písní Šrí Činmoje

Irena a Vojtěch Havlovi - variace bhadžanů na evropské hudební nástroje

Thomas Mettler ze Švýcarska - volné taneční variace na indické a súfíské tance s hudebním doprovodem Ireny a Vojtěcha Havlových

Šivalingam púdža - pandit Prakáš Šankaran z jihoindického Tamilnádu povede púdžu za zpěvu védského Rudram 

předseda Klubu pražských spisovatelů. 

K osvěžení budou podle indického zvyku volně k dispozici indické čaje z Dobré čajovny.

 

Mahášivarátri

patří k nejstarším a nejrozšířenějším svátkům vůbec. Slaví se v mnoha zemích světa. Je státním svátkem nejen Indie, ale i Nepálu, Srí Lanky a Mauricia, velkolepé oslavy se chystají v Bhútánu, Bangladéši, Trinidadu a Tobagu, na Fidži a v mnoha dalších zemích. Celkově se oslav účastní každý rok přes miliardu lidí.

Mahášivarátri je dnes pokládána za jeden z nejvýznamnějších svátků hinduismu. Tradice a historie Mahášivarátri je ale mnohem starší a hlubší, byla slavena dávno před tím, než vůbec můžeme o hinduismu a ostatních světových náboženstvích současnosti hovořit.

Datum Mahášivarátri, která v překladu znamená Velká Šivova noc, je astronomicky přesně určeno – připadá vždy na den před prvním jarním novoluním podle indického kalendáře, které nastává koncem února nebo počátkem března. Staré kultury vždy věnovaly velkou pozornost lunárnímu kalendáři a přisuzovaly úplňku a novoluní mocné účinky. Z tohoto hlediska je den a zejména noc Mahášivarátri pokládána za mimořádně příznivou pro duchovní cvičení, mimořádně šťastnou, úspěšnou a požehnanou.

Sdružení přátel Indie pro vás spolu s Novoměstskou radnicí Praha připravilo autentickou oslavu Mahášivarátri, kdy budete mít příležitost zažít atmosféru současné i dávné Indie.

Na programu bude klasický jihoindický chrámový tanec bharatanátjam v podání vynikající tanečnice Kripá Déví, žákyně Višvagurudžího Šrí Svámího Mahéšvaránandy, která bude svým uměním vyprávět příběhy o pánu Šivovi, dále klasické karnátacké zpěvy Akshayi Jayakumarové s klavírními variacemi Dheeraje Jayakumara z Tamilnádu, zpěvy manter žáků Šrí Chinmoye, bhadžany zazpívá Vijay Miriyala z Ándhrapradéše v doprovodu žáků Šrí Satja Sáí Báby, variace bhadžanů na evropské hudební nástroje zahrají vynikající hudebníci manželé Irena a Vojtěch Havlovi a volné variace na indické a súfí tance při jejich hudbě zatančí slavný výrazový tanečník ze Švýcarska Thomas Mettler.

Završením bude klasická Šivalingam púdža – obřadné polévání Šivalingamu panča amritem. Púdžu za posvátného zpěvu Rudram povede pandit Prakash Shankaran z Tamilnádu.

V závěru proběhne i přátelské setkání představitelů různých náboženství a duchovních komunit jako příspěvek k mezináboženskému dialogu a míru ve světě.

Těšíme se, že se i v Praze připojíme k nádherným oslavám, které probíhají na celém světě. Věříme, že tradiční oslava Mahášivarátri přinese zúčastněným mnoho inspirace a vnitřní radosti.

Organizátoři:
Mgr. Iva Levá a Mgr. Vít Levý

Kontakt: iva.leva@seznam.cz

nahoru


logo Novoměstská radnice