logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Ani Novoměstská radnice nebude chybět mezi institucemi, které se letos opět zúčastní Pražské muzejní noci.

Otevřeno: sobota 8. 6. 2019 19 - 01 hod

Festival muzejních nocí každoročně uzavírá Pražská muzejní noc. Budete moci navštívit nejznámějších pražská muzea a další instituce. Během 16. ročníku PMN vás opět čeká bohatý program, ale také TRADIČNÍ VOLNÝ VSTUP či BEZPLATNÁ PŘEPRAVA speciálními autobusovými linkami. Unikátní akce, kterou každoročně navštíví desítky tisíc lidí, přináší ojedinělou možnost prozkoumat kulturní bohatství naší metropole ve zcela ojedinělé atmosféře. Ke skvělému zážitku si můžeme ještě přát jediné - příznivé počasí.

 Podrobný program, dopravní spojení mezi jednotlivými objekty a všechny další informace o průběhu celé Pražské muzejní noci na www.prazskamuzejninoc.cz  .


 TRASA 9

 

PROGRAM NA NOVOMĚSTSKÉ RADNICI BĚHEM PMN:

- prohlídka VĚŽE Novoměstské radnice s výhledem na noční Prahu z jejího ochozu

- STÁLÁ EXPOZICE v Bytě věžníka HISTORIE NOVÉHO MĚSTA A PRAHA PANORAMATICKÁ. Výstava představuje historii Nového Města i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu. Výstavu tvoří kopie historických rytin z archivu Muzea hl. m. Prahy. Z ochozu věže se naskytuje překrásný výhled na noční Prahu.

- VÝSTAVA  v Galerii ve věži SITENSKÝ 100. Výstava 100 fotografií ke 100. výročí narození fotografa Ladislava Sitenského. Městská část Praha 2 oslaví 100. jubileum svého slavného rodáka retrospektivní výstavou, na které jsou představena nejvýznamnější díla jeho tvorby. 

- VÝSTAVA  v Galerii v přízemí ANDREJ PEŠTA: MIRE SVETI / SVĚTY ANDREJE PEŠTY V RÁMCI SVĚTOVÉHO ROMSKÉHO FESTIVALU KHAMORO. Výstava Muzea romské kultury Mire sveti v rámci světového romského festivalu Khamoro 2019 představuje kurátorský výběr fotografií z pozůstalosti významné romské osobnosti Andreje Pešty (1921-2009). Fotografie přinášejí autentický pohled na život Romů v Československu převážně v období 60. - 80. let 20 století.

SOCHAŘSKÝ FESTIVAL na nádvoří SCULPTURE LINE 2019 - Stefan Milkov - Strážce. Jednou ze zajímavých zastávek sochařské linky 5. ročníku mezinárodního sochařského festivalu je Novoměstská radnice. Prohlédnete si dílo uznávaného sochaře. Socha „Strážce“ vznikla původně jako komorní plastika. Vzhledem k jejímu vhodnému tvarosloví a tématu ji sochař loni převedl do monumentálního měřítka.

- k nahlédnutí barokní KAPLE v I. patře věže, původně gotická kaple, později zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi. V roce 1722 byla přestavěna v barokním stylu, ze kterého se zachovala např. klenba uprostřed zdobená freskou alegorie Práva a Spravedlnosti, či vstupní profilovaný portál. Kaple je zrestaurována.

- k nahlédnutí VELKÝ SÁL z I. patra věže, na jehož stěnách jsou zbytky nástěnných maleb, pocházejících z 16. století a uprostřed tři sloupy

- k nahlédnutí KONŠELSKÝ SALONEK v přízemí, který je vybaven krásným historickým nábytkem, jeho dominantou je původní malovaný dřevěný strop

- prohlídka MÁZHAUZU, gotické sloupové síně v přízemí s kamennou podlahou, klenbou a se zbytky původních kreseb na stěnách

- prohlídka originál SOCHY Neptuna z jemného pískovce ve vstupní hale svateb v přízemí, kterou vytvořil v letech 1875 - 1877 sochař Bohuslav Schnirch

- prohlídka dlážděného NÁDVOŘÍ s kašnou a studnou, na kterém jsou umístěny k posezení polštáře sochařky Veroniky Psotkové.   

OBČERSTVENÍ:

Street Food Pop Up -  během tahu po noční muzejní Praze vás na nádvoří  posilní na cestu skvělé a pestré pouliční jídlo

Café Neustadt  - občerstvit se mohou návštěvníci též ve známé kavárně se zahrádkou na nádvoří  https://www.facebook.com/cafeneustadt/?fref=ts

 

VÝCHOD Z NR PŘES NÁDVOŘÍ DO VODIČKOVY ULICE.

UPOZORNĚNÍ: Do prostor Novoměstské radnice není bezbariérový přístup! Pouze na nádvoří.

 

Kontakt:

Albert Kubišta, ředitel NR, tel. 224 948 229

Petra Baďurová, propagace, tel. 725 061 407

Novoměstská radnice, p. o., Karlovo nám. 1/23, 120 00 Praha 2

 

 

nahoru


logo Novoměstská radnice