logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

 

Udělejte si radost a přijďte se podívat na kresby, grafiky a obrazy malíře Karla Benetky.

 Opět své dílo vystavuje na Novoměstské radnici.

 

Galerie v přízemí - otevřeno út - ne 10 - 18 hodin

mezi 12. - 13. hod 30 minut polední pauza

Během Dnů evropského dědictví - EHD 2019 od 7. do 15. září je otevřeno denně od 10 do  20 hodin a vstupné je jednotné 20 Kč.

 

VSTUPNÉ:

plné 50 Kč

snížené 20 Kč

rodinné 100 Kč

 

Knižní ilustrace známého malíře a karikaturisty Karla Benetky jsou známy i dětem ze základních škol z jejich školních učebnic, texty jeho kreslených vtipů si můžete přečíst v tajenkách křížovek v hádankářských časopisech a přehled a ukázky obrazů, karikatur i literárních prací najdete na www.benetka.cz
 
 

Karel Benetka, nar. 6. 9. 1938 v Praze

Původní profesí projektant elektro, ale současně se zaměřil na výtvarné umění, absolvent též Střední grafické školy Václava Hollara v Praze.

Kresby, ilustrace a kratší texty - básničky, povídky i pohádky byly uveřejňovány  již od roku 1968.

V sedmdesátých až devadesátých letech spolupracoval s redakcemi časopisů Květy, Interpress, Hobby, Vlasta, Ahoj na sobotu - vesměs zábavné texty a kreslený humor. Pro děti vydal řadu Omalovánek v nakladatelství Panorama, ilustroval a publikoval básničky a říkadla v dětských časopisech.

Kresby a kreslený humor uveřejňoval od 90. let také v časopisech Svět ženy, Katka, Křížem krážem, Hádanka a křížovka.

Ilustrace najdete v učebnicích pro SPL Práce, pro nakladatelství SPN, Trizonia, Fortuna , Martinek, ale i Portál, Leda.

Nakladatelství SPL Práce: Občanská výchova pro 6.až 9.ročník ZŠ

                                           Český jazyk pro 6.až 9.ročník ZŠ

Nakladatelství SPN: Fyzika pro 6.až 9.ročník ZŠ

Nakladatelství Trizonia: drobné ilustrace do různých učebnic pro střední školy;

V nakladatelství Portál vyšly mé ilustrace pro knihy „Česká výslovnost“ a  pro nakladatelství Leda „ Tschechisch im Alltag“

Hojně ilustrované jsou i tři díly Netradičních procházek Prahou od spisovatelky Stanislavy Jarolímkové. Ilustrace zábavné literatury jsou zejména v knihách spisovatele Vratislava Ebra.

 

Rozhovor

Pane Benetka, budete mít výstavu obrazů a kresleného humoru v galerijních prostorách Novoměstské radnice. Proč jste se pro výstavu rozhodl?

Abych pravdu řekl, s touto nabídkou mě oslovil ředitel Novoměstské radnice, pan Albert Kubišta, již začátkem minulého roku. Nu a moji blízcí o tom definitivně rozhodli a vybrali termín. Přišli totiž na to, že už jsem se dožil osmdesátky a že je tudíž slušnost dát vědět, co jsem vlastně celý život dělal.

Začal jsem již v 60.letech uveřejňovat kreslený humor. Své obrazy jsem vystavoval na několika akcích a společných výstavách se skupinou Nezávislí. Hodně jsem se věnoval humorným ilustracím a tvorbě pro děti. Obrazy jsem maloval již od puberty, ale hlavním cílem mé tvorby se staly až v dospělosti. Tak podle svých záznamů jsem jich namaloval již pětset třicet osm, ale maluji dál, každý den beru štětec do ruky a plácám barvy na plátno.

Které období bylo pro vás nejzajímavější?

Nu, to byla doba, kdy za mnou ještě holky chodily, ale jestli máte na mysli výtvarnou činnost, tak nejlépe se mi pracuje dnes, i když to, co jsem dokázal před lety, už nedokážu. Občas mně už při tom malování bolejí všechny klouby.

A co vaše humoristická tvorba?

Kreslím rád své pajduláky v různých životních situacích a tak pronikli i do mých velkých grafik, kde žijí svým vlastním životem. Mám je rád, jako bych to byl já sám. Představuji si ty situace, kdy si užívám na hostinách v nejvyšších patrech společnosti, na loukách s děvčaty, nebo když milióny strkám do popelnic.

Srovnám teď ty své obrazy a budu rád, pokud budou mít lidé z výstavy radost. Aby to bylo spravedlivé, vystavuji jak obrazy (převážně oleje a pár akvarelů), tak své grafické práce. Celkem to bude asi 70 rámovaných děl.

Několik obrazů bude laděno v abstraktním modrém tónu, jiné jsou výsledkem mého obdivu k ženám.

Grafiky, které na této výstavě budou, jsou částečně věnované pražským motivům, jiné lidským vášním i slabůstkám, ale vždy s humorem.

 

Úvodem pro katalog

Karel Benetka (nar. 6. 9. 1938 v Praze) je malíř, grafik, autor kreslených ilustrací i kresleného humoru.

Od úterý 3. 9. až do neděle 15. 9., budou v galerijních prostorách Novoměstské Radnice vystavena jeho díla. Výstava se koná s finanční podporou městské části Praha 2 a pod záštitou starostky Mgr. Jany Černochové.

Své obrazy vystavoval Karel Benetka již od 60. let, nyní jsou nabízeny též v galeriích Vltavín, Galerie 33, Milada (Školská ul.), Ostrov, Art_1, pravidelně dává své obrazy do aukcí Konta Bariéry a má radost z jejich dobrého vydražení.

Na výstavě prezentuje Karel Benetka také své grafické listy, které jsou vlastně výsledkem jeho ilustrativní tvorby pro dospělé i pro děti. Tato díla shlížejí se shovívavým úsměvem na naši marnivost, snažení a touhy, s lehkým nadhledem nastavují dnešku zrcadlo. Benetka nezesměšňuje lidské chyby a slabiny, dívá se na ně s optimismem a s vlídností sobě vlastní.

Po roce 1990 začal Benetka ilustrovat učebnice pro základní školy, například čtyřdílnou učebnici Občanské výchovy autora Milana Valenty, mluvnice Českého jazyka od paní Olgy Müllerové, učebnice literatury Českého jazyka od manželů Jany a Bohuslava Hoffmannových, i učebnice Fyziky od Františka Jáchyma a Jiřího Tesaře a další učebnice, ale tyto byly nejucelenější. Humorné kresbičky doplňovaly náročné texty učebnic a oživovaly tak dětskou fantazii a paměť.

Jak uvedla ve svém hodnocení historička umění, paní PhDr. Oldřiška Tylová, … „osobitý malířský rukopis, naprosto nezaměnitelná kresebná linka ale i laskavost, obsahový nadhled, lidskost a úsměvné tajemno umocněno poetickou magií, vtiskují jeho dílu jedinečnost“.

Na výstavu jsou srdečně zváni všichni příznivci výtvarného umění a humoru.

 
 




nahoru


logo Novoměstská radnice