logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Koncert pořádá P&J Music, s. r. o., je součástí koncertní série Jazz Meets World.

 

Harold López-Nussa - piano

Julio Cesar Gonzalez - baskytara

Ruy Adrian López-Nussa - bicí, perkuse

Mayquel Gonzalez - trubka

 

Začátek 19:30 h / Velký sál

Vstupné: od 400 Kč

http://www.pjmusic-eshop.cz/koncerty/harold-lopez-nussa-quartet/

 

Leader kapely Harold López-Nussa je vášnivý jazzový klavírista s kubánskou hudbou v krvi a zároveň sofistikovaný znalec klasiky. V sestavě pianového tria přenesl loni do Sukovy síně Rudolfina nakažlivé pozitivní vibrace své muziky.
Harold López-Nussa se může právem chlubit technickou virtuozitou, kterou už ve svých dvaceti letech udivoval při spolupráci s Kubánským národním symfonickým orchestrem. S tímto tělesem pořídil nahrávku Čtvrtého klavírního koncertu Heitora Villa-Lobose. Zároveň však trávil tři roky na turné s temperamentní zpěvačkou a tanečnicí Omarou Portuondo, nestárnoucí legendou sonu, bolera i latin jazzu. Právě proto dokáže ve svém přednesu přirozeně spojit živelnost kubánské muziky s povznášející velebností klasických koncertních síní.
Budoucí hvězdný hráč se narodil 13. července 1983 v Havaně a po babičce z matčiny strany mu v žilách koluje také francouzská krev. Pochází z muzikantské rodiny, táta Ruy López-Nussa je bubeník a perkusista. A na piano hraje zase strýček Ernán López-Nussa. Poděděný talent začal Harold důkladně rozvíjet v osmi letech, kdy nastoupil na Základní hudební školu Manuela Saumella. Ve studiích klavíru pokračoval na Konzervatoři Amadea Roldána a formální vzdělání uzavřel na špičkovém Instituto Superior de Artes.
Vedle tradiční průpravy ovšem dostával Harold také intenzivní hudební školu života. „Vyrůstal jsem v Centro Habana a v sousedství probíhaly až tři afrokubánské folklórní ceremonie týdně, které jsem mohl slyšet přímo z našeho domu. Co jsem tehdy nasál, to už mě nikdy neopustilo,“ vzpomíná pianista.
K jazzu se dostal Harold až překvapivě pozdě, v osmnácti letech. „Jazz byl pro mě zprvu děsivý… měl jsem strach z improvizace,“ svěřil se. Co způsobilo, že jazzu naopak propadl? „Když jsem prvně uslyšel album Herbieho Hancocka The New Standards. To mi dalo nové nápady, ukázalo, co vše je možné a co bych sám mohl dělat.“ Dalšími velkými vzory se Haroldovi stali Chuho Valdés a jeho otec, Bebo Valdés.
Jazzu se Harold López-Nussa věnoval čtvrtým rokem, když se přihlásil do Jazz Solo Piano Competition 2005, soutěže, kterou vyhlásil prestižní Montreux Jazz Festival. S přehledem vyhrál, což pianistovi zajistilo jak koncert na následujícím ročníku festivalu v roce 2006, tak nahrávání alba. Ve Švýcarsku natočený titul Sobre El Atelier osobně podpořil Claude Nobs, zakladatel a ředitel festivalu.
Od té doby vydal Harold osm profilových alb. Podílel se také na projektu Ninety Miles, který dali dohromady Christian Scott, Stefon Harris a David Sánchez. Zkrátka, stal se mezinárodně uznávanou jazzovou hvězdou.
Přestože by mohl působit prakticky kdekoliv na planetě a má i dvojí občanství, krom kubánského také francouzské, rozhodl se Harold López-Nussa nenásledovat příkladu plejády kubánských hudebníků žijících v emigraci. Pokud není na turné nebo netočí v zahraničí, stále bydlí nedaleko Havany. Zdůrazňuje však, že si to může dovolit jen díky relativně nedávno uvolněným vztahům mezi Kubou a USA.
„Chci žít a vyrůstat blízko kultuře Ameriky, což je sen řady Kubánců, zvláště muzikantů. Ale zároveň bytostně potřebuji relaxovanou atmosféru, kterou mi dává Havana. Kdykoliv se vrátím na Kubu, cítím něco zvláštního. Nejen spojení s rodinou a přáteli, ale s místem samotným. Protože odtamtud pochází moje hudba,“ popsal muzikant, jak udržuje kontakt se svými kořeny. Což v jeho hře můžeme jasně slyšet.
Ostatně kubánským tepem pulsuje celé Harold López-Nussa Trio. Neudiví až „mimosmyslová“ sehranost a společný timing s bubeníkem. Vždyť s Haroldem odmala hraje jeho mladší bráška Ruy Adrián López-Nussa. Na basovou kytaru vystoupí v kapele pětatřicetiletý Julio César González. Čtvrtým hráčem kapely je trumpetista Mayquel González. Skvělý muzikant, jehož hra byla inspirací pro mnohé již za dob studií. I González je častým spoluhráčem Chucha Valdése.

Harold López-Nussa  se v roce 2016 se představil na Bohemia Jazz Festivalu.  V roce 2019 vystoupil v rámci JMW se svým triem.

nahoru


logo Novoměstská radnice