logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Na Novoměstské radnici se od čtvrtka 24. do neděle 27. listopadu bude konat tradiční veletrh Antique. Více než pět desítek starožitníků na něm již po 47. představí to nejzajímavější ze své nabídky: od oblíbených šperků a bižuterie, přes sklo, porcelán a keramiku až po starožitný nábytek, textil, historické zbraně a staré bankovky a mince. Antique je tradičně největší a nejreprezentativnější přehlídkou starožitností v ČR.

Motto letošního podzimního veletrhu:  STAROŽITNOSTI A MODERNÍ UMĚNÍ

 

Otevírací doba / čt - ne

čt-so    10-19 hod

ne        10-17 hod

VSTUPNÉ: základní 120 Kč, pro studenty a důchodce 80 Kč 

 

PŘIDEJTE SE K UDÁLOSTI NA FACEBOOKU: 

https://www.facebook.com/events/1011628289772043/ 

 

Asociace starožitníků, z. s., sdružuje obchodníky se starožitnostmi, jejími členy se mohou stát také majitelé soukromých galerií, antikvariátů a uměleckých aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři. Asociace usiluje o odborný rozvoj soukromého i veřejného sběratelství v České republice a profesionální podnikání v oblasti obchodu se starožitnostmi. Pořádá Rudolfinskou akademii, dvouletý rekvalifikační kurz, který poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění. Každý půlrok asociace pořádá veletrh Antique, na němž starožitníci představují veřejnosti nejzajímavější exponáty ze své nabídky. Asociace je členem Mezinárodní konfederace obchodníků s uměleckými díly C.I.N.O.A.

Více informací na www.asociace.com.

 

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA 

Veletrh Antique přinese dialog mezi starožitnostmi a moderním uměním 

Praha 24. října 2022 – Na Novoměstské radnici v Praze se přesně za měsíc, od čtvrtka 24. do neděle 27. listopadu, bude konat veletrh Antique. Víc než pět desítek starožitníků na něm představí to nejzajímavější ze své nabídky: od oblíbených šperků a bižuterie, přes sklo, porcelán a keramiku až po starožitný nábytek, textil, obrazy, historické zbraně a staré bankovky a mince. Antique je tradičně největší a nejreprezentativnější přehlídkou starožitností v ČR.

Na letošním podzimní veletrhu chce Asociace starožitníků otevřít otázku vztahu starožitností a moderního umění. “Nechceme se zabývat teoretickým významem pojmu moderní umění, chceme toto téma uchopit v původním smyslu slova,” říká Ing. Jan Neumann, prezident Asociace starožitníků. Většina starožitností, užitého umění i malby si totiž prošla dětskými léty, kdy byla nová, mladá a moderní. Ve své době představovaly moderní, současné umění ony. Starožitnosti z nich posléze vytvořil až čas, případně lidské uznání, že jsou kvalitní, cenné, výtvarně hodnotné či jinak zajímavé. “A v jednom ohledu dokonce starožitnosti zůstávají v dnešní době moderní stále, a totiž v tom, že jsou esenciálním případem udržitelnosti. Naši předkové se o udržitelnosti nebavili, protože ji žili. Část užitných předmětů i umění dědili po předcích a po nich je zase dědily jejich děti, všichni je užívali a dokonce si jich vážili a měli je rádi. Lepší příklad udržitelnosti snad není,” zdůrazňuje Simona Šustková, 1. viceprezidentka Asociace starožitníků       

O současné umění se zajímá mnoho lidí, kteří mají rádi i starožitnosti. Většina skutečných milovníků umění se nerozpakuje skloubit obojí, protože vnímají potenciál soudobého umění a nebojí se dialogu starého s novým. Proto letos návštěvníci veletrhu Antique dostanou příležitost seznámit se v jedné části veletrhu i se současnými umělci, kteří nabídnou v Novoměstské radnici svá díla vedle mnoha krásných a vzácných starožitností, na které jsou návštěvníci zvyklí. Kromě padesáti vystavovatelů starožitností z celé republiky, kteří přivezou to nejlepší ze svého sortimentu, zde bude i prodejní sekce současného umění.

 

Kontakt pro další informace:

Lucie Gorovoj, antique@asociace.com, tel. 602 218 363

 

 

 

 

nahoru


logo Novoměstská radnice