logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Koncert pořádá P&J Music, s. r. o., je součástí koncertní série Jazz Meets World.

Daniel Herskedal - tuba, basová trubka

 

Rozhovor s Milanem Tesařem z Radia Proglas:
https://hudba.proglas.cz/noklasik/jazz/daniel-herskedal-hrat-na-tubu-je-skvele-a-zabavne/

 

Začátek 19:30 h / Velký sál

Vstupné: 400 Kč, v den koncertu 450 Kč 

DANIEL HERSKEDAL SÓLO - P&J Music (pjmusic-eshop.cz)

 

Daniel Herskedal ponoří posluchače do melancholické krásy severské krajiny.

Tuba nepůsobí podle prvního dojmu zrovna jako nástroj vhodný pro nálady romanticky teskné a mytické. Ovšem norský virtuóz Daniel Herskedal dokáže tubu proměnit v mlžný roh, jehož hlas se táhle nese nad hladinou oceánu, nebo v nástroj severských bohů. Diváky o tom přesvědčí 13. července 2023 ve Velkém sále pražské Novoměstské radnice.

Norský tubista přitom originálně hraje a zní nejen v rámci kapel například s kytarovým „krajinářem“ Eivindem Aarsetem. Vystačí si i sám, jen s tubou nebo basovou trubkou, jako právě v Novoměstské radnici. Herskedalovy sólové recitály jsou přitom ještě poutavější a nezvyklejší. Za zavřenýma očima posluchačů dokáže citlivý hudebník vykreslit noční světla přístavu, siluety majáků, pableskování zapadajícího slunce na hladině jezera i tichý půvab tundry.

Daniel Herskedal (*2. dubna 1982, Molde) patří k hudebníkům, kteří originálně využívají klasickou i jazzovou průpravu a zároveň ctí folklorní kořeny svojí domoviny. Ostatně magisterskou práci na Rhytmic Music Conservatory v Kodani věnoval Herskedal zkoumání spojitostí mezi jazzem a joikem, tradičním sámským stylem zpěvu. Pomocí joiku Sámové vyzpívávali, hudebně improvizačně vyjadřovali, povahu a chování určité osoby či zvířete, případně atmosféru konkrétního místa. Možná právě tato inspirace se odrazila v Herskedalově nezaměnitelné muzikantské krajinomalbě.

Formální studia zahájil Daniel v dětství klasickým lesním rohem. Brzy však přešel na tubu a uchvátil ho jazz, do jehož nasávání se pustil díky školnímu programu při Storyville Jazz Clubu v Molde. Tubista tu hrával od svých čtrnácti let s kapelou Dixi. Než přestoupil na kodaňskou Rhytmic Music Conservatory, absolvoval bakalářské zkoušky na Musikkonservatorium v Trondheimu. Průběžně se věnoval tradičnějším jazzovým stylům i komponování orchestrálních skladeb. Hrál v Trondheim Jazz Orchestra či později ve studentském orchestru stoRMChaser, který vedl britský kapelník Django Bates. Ve druhé polovině nutlých let spoluzakládal trio Listen! v neobvyklé sestavě se saxofonem a pianem, zachycené na dvou albech. Spolupracoval s Mariem Nesetem (desky Neck Of The Woods, 2012 a Lion, 2014) či Quitus Big Bandem.

Pouze studia či role sidemana ovšem Daniela Herskedala originalitě nenaučila. Výjimečnou cestu zvukového mystika a malíře hlubokých odstínů si postupně nalezl a vyšlapal sám. Jako kapelník debutoval v roce 2010 titulem City Stories. Herskedalova putování a objevování zachycují výjimečná alba jako Slow Eastbound Train (2015), Voyage (2019), Desert Lightouse (2021), které natočil v neobvyklém duu s chrámovými varhanami, Harbour (2021) nebo zatím poslední Out Of The Fog (2022).

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=0zYnj6u0C4E

https://danielherskedal.bandcamp.com/album/out-of-the-fog     

https://www.youtube.com/watch?v=_uM9ks7AhSw

nahoru


logo Novoměstská radnice