logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Od 6. 3. do 1. 4. 2013 včetně velikonočních svátků můžete v galerii Novoměstské radnice navštívit výstavu FREE TIBET !? 1913 – 2013: 100 let od smlouvy o nezávislosti, kterou pro vás připravilo občanské sdružení Potala. Právě letos uplynulo sto let od chvíle, kdy po rozpadu čínského císařství 13. dalajlama deklaroval nezávislost Tibetu a s Mongolskem podepsal smlouvu o vzájemném uznání nezávislosti mezi oběma zeměmi.

Výstava ukáže vývoj vzájemných vztahů Tibetu s okolními zeměmi – koloniální Indií, carským Ruskem a zejména císařskou a posléze komunistickou Čínou: od minulosti přes obsazení Tibetu maoistickými vojsky a období kulturní revoluce až po současnou situaci uvnitř země i v exilu a odhalí příčiny a důvody, které vedly k stále trvající krizi tibetsko-čínského dialogu.

Součástí expozice bude množství unikátních dokumentárních fotografií z archivu tibetských exilových institucí, kolekce historických tibetských mincí a bankovek a mnoho dalšího.

Po dobu trvání výstavy se můžete těšit také na řadu doprovodných programů – přednášky a besedy s hosty a odborníky, promítání starších i nejnovějších dokumentárních filmů o Tibetu, hudební a literární večery. Podrobný program bude zveřejněn a najdete jej též na www.potala.cz





nahoru


logo Novoměstská radnice