logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

 

Ve Velkém sále Novoměstské radnice se koná Reprezentativní degustace desítek vín legendární jihofrancouzské apelace Châteauneuf-du-Pape. Ochutávka probíhá formou výměny víněnek (degustačních žetonů) za degustační vzorky vín.

Poprvé se tak setká česká historie s historií francouzskou prostřednictvím vína. Ostatně, Karel IV., který Nové Město Pražské i s vinicemi nechal vybudovat, byl s francouzským královským rodem spřízněn.

"Chceme laické i zasvěcené veřejnosti představit co největší škálu vín této jedinečné apelace a ukázat, že Châteauneuf-du-Pape není jen mystické víno z písně Michala Tučného. Přesto, že ve všeobecném povědomí je patrně nejznámějším francouzským vínem vůbec, nebyla mu věnována žádná speciální pozornost či akce. Naším cílem je, ve spolupráci s vámi, to změnit."

Otevírací doba:

 13:00 - 20:00 hod

Vstupné:

490,- Kč / osoba v předprodeji na www.chndp.cz

690,- Kč na místě

V rámci vstupného návštěvníci obdrží skleničku a víněnky. Ty si následně mohou dokoupit.

Veškeré informace na www.chndp.cz

 

CHÂTEAUNEUF DU PAPE

Nejznámějším vínem celého údolí Rhôny je bezesporu Châteauneuf-du-Pape. Věhlas těchto vín zapříčinil jejich status papežského vína. Ten trvá již od 14.století, kdy francouzský král Filip IV.Sličný přesídlil papežský dvůr do Avignonu. Papežský stolec potřeboval kvalitní vína, a tak papež Jan XXII. založil vinice v okolí svého sídla. Ta nejznámější dodnes leží u obce Châteauneuf-du-Pape. Renomé posílil i fakt, že AOC Châteauneuf-du-Pape byla vůbec první apelace ve Francii.

ODRŮDY

Podle tradice je v této vinici autorizováno 13 odrůd. Po aktualizaci apelace Châteauneuf-du-Pape v roce 2009 se jejich počet rozšířil na 18. Modré odrůdy: Cinsaut, Counoise, Grenache noir, Mourvèdre, Muscardin, Piquepoul noir, Syrah, Terret noir a Vaccarèse. Bílé: Bourboulenc, Clairette blanche, Clairette rose, Grenache blanc, Grenache gris, Picardan, Piquepoul blanc, Piquepoul gris a Roussanne. Teoreticky mohou být použity všechny, ale vinaři svá vína vyrábějí nejčastěji jen z Grenache, Syrah a Mourvedre (GSM). Na bílá Châteauneuf-du-Pape připadá pouze cca 5% produkce.

KVALITA VÍN CHÂTEAUNEUF-DU-PAPE

Nadstandardní jakost těchto vín ovlivňuje několik faktorů. V prvé řadě je to snižování výnosů vinice, čímž je dosahováno větší koncentrace živin v hroznech. Toho je dosahováno přirozeným používáním starých vinic (40-70 let, často i 100 let), zelenou sklizní ( redukcí produkovaných hroznů přímo na vinici). Kvalitu podtrhuje také vyvážené zrání vín v dubových sudech. Na rozdíl od jiných francouzských regionů se v Châteauneuf-du-Pape používají sudy o větších objemech (300-600l). Souhrn těchto faktorů, kvalitního podloží a hlavně tradiční (manuální) práce vinařů má za výsledek jedny z nejkvalitnějších vín Francie se značným potenciálem ke zrání.

 

https://www.facebook.com/events/1070523453012500/

 

nahoru


logo Novoměstská radnice