logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Mezi institucemi, které se letos Pražské muzejní noci zúčastní, Novoměstská radnice chybět nebude.

Otevřeno: sobota 9. 6. 2018 19 - 01 hod

Každoročně se koná Festival muzejních nocí. Uzavírá jej Pražská muzejní noc. Letos v sobotu 9. června proběhne již 15. ročník a opět budete moci zcela ZDARMA navštívit nejznámější pražská muzea a další objekty, které nabídnou bohatý večerní program. Dopravit do nich bude zajištěna bezplatnými speciálními linkami autobusů.

Novoměstská radnice je jednou z národních kulturních památek v Praze a je příspěvkovou organizací Městské části Praha 2. Široké veřejnosti nabízí bohatý kulturní program. V jejích reprezentačních prostorách probíhají výstavy, koncerty, řemeslné trhy, festivaly a další kulturní a společenské akce pro veřejnost i uzavřenou společnost včetně svatebních obřadů. Od roku 2011 se ve výstavních prostorách radnice ve II. patře NR koná známá Neviditelná výstava, která expozici rozšiřuje o masáže, ochutnávky vína, večeře a další akce a již druhým rokem zde v původních sklepních prostorách probíhá dobrodružná úniková hra The Chamber - Tajemství císaře. V přízemí Novoměstské radnice se nachází kavárna Café Neustadt s možností posedět na venkovní zahrádce. Na nádvoří je umístěno piáno v souvislosti s projektem Piána na ulici. Základy Novoměstské radnice oslavují v letošním roce 670 let, její minulost sahá až do roku 1348 k založení Nového Města pražského Karlem IV. Přízemí zdobí sloupová vstupní síň – Mázhaus a Konšelský salonek s malovaným stropem, ve vstupní svatební hale je umístěna originál socha Neptuna od Bohuslava Schnircha. Ve Velkém sále v I. patře radnice jsou k vidění zbytky nástěnných maleb z 16. století. V barokní (původně gotické) kapli se zachovala např. klenba uprostřed zdobená freskou alegorie Práva a Spravedlnosti, či vstupní profilovaný portál. Věž radnice byla dostavěna v roce 1456, je vysoká téměř 70 m a na její ochoz vede 221 schodů. Z ptačí perspektivy nabízí překrásný pohled na věžičky, domy a dvory Nového Města. Uvidíte však ještě dál, až na Pražský hrad. V bývalém bytě věžníka je umístěna stálá expozice a ve věžní galerii se konají krátkodobé výstavy.

TRASA  9

VCHOD DO VĚŽE BUDE Z KARLOVA NÁMĚSTÍ MÁZHAUZEM.

 

PROGRAM NA NOVOMĚSTSKÉ RADNICI BĚHEM PMN:

- prohlídka VĚŽE Novoměstské radnice s výhledem na noční Prahu z jejího ochozu

- STÁLÁ EXPOZICE v Bytě věžníka HISTORIE NOVÉHO MĚSTA A PRAHA PANORAMATICKÁ. Výstava představuje historii Nového Města i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu. Výstavu tvoří kopie historických rytin z archivu Muzea hl. m. Prahy. Z ochozu věže se naskytuje překrásný výhled na noční Prahu.

VÝSTAVA  v Galerii ve věži ZA KRÁSAMI EVROPY. Výstava fotografií amatérské umělkyně JUDr. Hany Klímové. Evropská města a přírodní krásy každé roční doby.

VÝSTAVA  v Galerii v přízemí VÁCLAV HOLOHLAVSKÝ / OBRAZY, GRAFIKA. Výstava malíře, zachycujícího momentky života běhu, který se den co den odehrává kolem nás a skýtá někdy až neuvěřitelné pohledy. V malbě je pro něj nejdůležitější radost, ne styl nebo hranice. Autor výstavy bude od 19 - 22 h  ve výstavě přítomen.

FESTIVAL  na nádvoří SCULPTURE LINE. Jednou ze zajímavých zastávek sochařské linky 4. ročníku mezinárodního sochařského festivalu je Novoměstská radnice, kde uvidíte dílo českého sochaře KURTA GEBAUERA - Jedna z velkých hlaviček.

- k nahlédnutí barokní KAPLE v I. patře věže, původně gotická kaple, později zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi. V roce 1722 byla přestavěna v barokním stylu, ze kterého se zachovala např. klenba uprostřed zdobená freskou alegorie Práva a Spravedlnosti, či vstupní profilovaný portál. Kaple byla v loňském roce zrestaurována.

- k nahlédnutí VELKÝ SÁL z I. patra věže, na jehož stěnách jsou zbytky nástěnných maleb, pocházejících z 16. století a uprostřed tři sloupy

- k nahlédnutí KONŠELSKÝ SALONEK v přízemí, který je vybaven krásným historickým nábytkem, jeho dominantou je původní malovaný dřevěný strop

- prohlídka MÁZHAUZU, gotické sloupové síně v přízemí s kamennou podlahou, klenbou a se zbytky původních kreseb na stěnách

- prohlídka originál SOCHY Neptuna z jemného pískovce ve vstupní hale svateb v přízemí, kterou vytvořil v letech 1875 - 1877 sochař Bohuslav Schnirch

- prohlídka dlážděného NÁDVOŘÍ s kašnou a studnou, na kterém jsou umístěny k posezení polštáře sochařky Veroniky Psotkové.   

- hra na PIÁNO na nádvoří v souvislosti s projektem "Piána na ulici" či poslech hudby ostatních návštěvníků

OBČERSTVENÍ:

Street Food Pop Up -  během tahu po noční muzejní Praze vás na nádvoří  posilní na cestu skvělé a pestré pouliční jídlo

Café Neustadt  - občerstvit se mohou návštěvníci též ve známé kavárně se zahrádkou na nádvoří  https://www.facebook.com/cafeneustadt/?fref=ts

 

VÝCHOD Z NR PŘES NÁDVOŘÍ DO VODIČKOVY ULICE.

UPOZORNĚNÍ: Do prostor Novoměstské radnice není bezbariérový přístup! Pouze na nádvoří.

 

Kontakt:

Albert Kubišta, ředitel NR, tel. 224 948 229

Petra Baďurová, propagace, tel. 725 061 407

Novoměstská radnice, p. o., Karlovo nám. 1/23, 120 00 Praha 2

 

https://www.prazskamuzejninoc.cz/2018/

 

nahoru


logo Novoměstská radnice