logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

O nás

DSC_0323_small.jpgNovoměstská radnice, jedna z národních kulturních památek v Praze, se od 1. ledna 2007 stala příspěvkovou organizací městské části Praha 2. Záměrem zřízení bylo oživení dění na Novoměstské radnici a rozšíření kulturního programu.

V současné době se zde konají výstavy, koncerty, festivaly, svatební obřady a další kulturní nebo společenské akce v netradičních reprezentačních prostorách. 

 

 


Historie

Novoměstská radnice je jednou z národních kulturních památek v Praze. Její historie začíná brzy po založení Nového Města pražského Karlem IV. roku 1348.

V průběhu staletí se stala Novoměstská radnice svědkem mnoha dějinných událostí -  v pramenech je uváděna již v roce 1377. V roce 1419 se zde odehrála první pražská defenestrace -  dav pod vedením Jana Želivského a Jana Žižky svrhl z oken purkmistra, dva konšely a několik měšťanů a zahájil tak husitskou revoluci. Ke druhé pražské defenestraci došlo na Novoměstské radnici v roce 1483 za náboženských a politických nepokojů v pražských městech, které přerostly v povstání a politický převrat. V roce 1518, kdy se Novoměstská radnice stala sídlem šestipanského úřadu, došlo k výrazné architektonické úpravě budovy; v roce 1559 vyhořela a její přestavba trvala až do roku 1561. V roce 1609 se zde sešli protestantští stavové, aby přiměli Rudolfa II. vydat Majestát zaručující náboženské svobody. V roce 1784, po sloučení pražských měst pod působnost jednoho magistrátu, se radnice stala sídlem trestního soudu a po roce 1859 zakoupilo radnici Presidium zemského soudu. Při dalších opravách v roce 1905 byly objeveny cenné zachované zbytky původní architektury, podle kterých rekonstruovali arch. Wiehl a Hilbert původní vzhled radnice.

Poslání radnice se během staletí měnilo. Z původně správního střediska Nového Města se radnice stala sídlem soudu a prostory byly využívány jako vězení. Na odsouzení zde například čekal v letech 1694 -  1695 vůdce chodské selské rebelie Jan Sladký - Kozina. Celopražskou pozornost si vysloužil proces s legendárním loupežníkem Václavem Babinským z roku 1839. Tzv. tiskové procesy z padesátých let 19. století přivedly do zdejšího vězení např. Josefa R. Vilímka, Vincence Vávru nebo Františka Bozděcha. V roce 1894 se zde konal politický proces s Omladinou, při kterém bylo odsouzeno přes 70 osob, mj. Alois Rašín a Stanislav Kostka Neumann. Různorodost původu i provinění vězněných se zasloužila o zlidovělý popěvek "V novoměstský věznici je plno hovoru -  zloděj, cikán a redaktor seděj tu pospolu".

Na nádvoří radnice se odbývaly i popravy -  poslední ještě za nacistické okupace. Posledním vězněm byla krátce Milada Horáková.

Před celkovou rekonstrukcí, která začala v 70. letech minulého století, radnice sloužila (ve velmi zdevastovaném stavu) jako pracoviště dopravního inspektorátu, nádvoří využívala Městská správa Veřejné bezpečnosti jako parkoviště a opravnu služebních vozů. Celková rekonstrukce Novoměstské radnice probíhala v letech 1975 -  1995. V roce 2007 proběhla rekonstrukce fasády na jižním křídle (směrem do Karlova náměstí) a oprava fasády směrem do nádvoří.

 

Na Novoměstskou radnici není bezbariérový přístup.

Pro vjezd invalidního vozíku po dvou schůdcích do Galerie v přízemí a přízemního historického Mázhauzu je možné si zapůjčit na vrátnici ližiny.

 

Mediální partneři:


logo1-rgb.jpeg


TIM_obdelnik_logo.jpg

color.jpg

logo-web.jpg 

logoNP.jpg


Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR


 

rybicky_net.jpg

rybicky_net.jpg

rybicky_net.jpg

rybicky_net.jpg

rybicky_net.jpg

rybicky_net.jpg

rybicky_net.jpg

rybicky_net.jpg

rybicky_net.jpg

rybicky_net.jpg

rybicky_net.jpg

rybicky_net.jpg

rybicky_net.jpg

rybicky_net.jpg

rybicky_net.jpg

výletník.cz

kdykde

Rodinné výlety

Tipy na výlet

Holiday.cz


nahoru


logo Novoměstská radnice