logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Koncert pořádá P&J Music, s. r. o., je součástí koncertní série Jazz Meets World.

 

Účinkující:

Carmen Souza ( kytara, piano, zpěv)  / Theo Pascal (basová kytara) / Elias Kacomanolis (bicí)

PŘEKVAPENÍ:

Vystoupí též 22 letý pianista Deschanel Gordon, pocházející z Hackney. 

 

Začátek 19:30 h / Velký sál

Vstupné: od 400 Kč

https://www.pjmusic-eshop.cz/jmw-2024/carmen-souza/ 

 

CARMEN SOUSA

Carmen Souza (nar. 1981) je portugalská jazzová zpěvačka a skladatelka kapverdského původu. Kombinuje tradiční kapverdské formy se současným a tradičním jazzem.

Carmen Souza se narodila 20. května 1981 v Lisabonu rodičům, kteří se přestěhovali do Portugalska poté, co Karafiátová revoluce ukončila koloniální éru jejich rodných Kapverdských ostrovů. Ačkoli Souza sama byla na Kapverdách jen několikrát, jednou na rodinném výletě, když jí bylo deset let, a podruhé jako dospělá v roce 2010, vyrůstala v kreolštině a jedla kapverdská jídla. Ještě jako dítě začala zpívat gospelovou hudbu v kostelním sboru. Její rodiče udržovali úzké styky s diasporou a Souzino dětství bylo naplněno hudbou a kulturou Kapverd, stejně jako bývalých portugalských kolonií Angoly, Brazílie, Mosambiku a Svatého Tomáše.

V roce 1999 začala Souza spolupracovat s baskytaristou Theo Pas'calem, který jí byl mentorem a nadále s ní vystupuje. Souza hraje na klavír a kytaru, zpívá. V roce 2003 začali s Theo Pas'calem pracovat na stylu, který kombinuje kapverdskou kreolskou hudbu, včetně žánrů batuque, coladeira a morna, se současným jazzem.

Souza obvykle zpívá v kreolštině, zpívá však také anglicky, francouzsky a portugalsky. Její hlas je "střídavě štěkavý a vážný."

Její debutové album vydané v roce 2005 s názvem Ess ê nha Cabo Verde bylo jejich první západoafricko-jazzovou směsí upravenou do akustické podoby. Druhým albem Souzy bylo Verdade z roku 2008. Představovala směs africké a jazzové hudby dua v doprovodu elektrického piana a kytary Wurlitzer a získala široké uznání kritiky. Reedice alba v roce 2010 u Galileo Records byla zařazena do několika žebříčků nejlepší world music za daný rok. O tři roky později na úspěch navázali albem Protegid (Protected), na kterém se podíleli kubánský pianista Omar Sosa a francouzský akordeonista Marc Berthoumieux, Souza hrála na Rhodes piano, kytaru a zpívala. Protegid mísí kapverdskou hudbu s tradičním jazzem a obsahuje aktualizace jazzových standardů, například slavnou skladbu Horace Silvera Song for my father. Album bylo nominováno na Cenu německé hudební kritiky a získalo umístění v žebříčku World Music Charts Europe (WMCE)[6].

Souza se rozhodla věnovat polovinu výtěžku ze svého alba Duo z roku 2012 (známého také pod názvem London Acoustic Set) na charitativní účely. Většina alba byla nahrána v londýnském klubu Green Note, dvě skladby vznikly v roce 2010 v Liverpoolské filharmonii. Všechny skladby byly již dříve vydány na jejích jiných albech, ale všechny byly nové, živé interpretace. Kachupada, pojmenovaná podle druhu kapverdského jídla kachupa, byla jejím pátým albem a vyšla následujícího roku. Kachupada obsahuje její verzi dvou jazzových klasik, "Donna Lee" a "My Favorite Things". Následovalo album vydané v roce 2014 s názvem Live at Lagny Jazz Festival, na kterém se podíleli hudebníci Ben Burrell na klavír, Elias Kacomanolis na bicí a perkuse a její hudební partner Pas'cal, hrající na akustickou a elektrickou baskytaru. Souza za toto album získala ocenění jako "jedna z nejtalentovanějších a nejinovativnějších vokalistek na současné jazzové a world music scéně".

Pozitivní ohlasy na její první album vedly k mezinárodnímu uznání, když vystoupila na festivalu World of Music, Arts and Dance Festival (WOMAD), který se konal téhož roku v Readingu v hrabství Berkshire v Anglii. V roce 2008 vystoupila v Irsku na festivalu Farmleigh Affair, a to i přes nepřízeň počasí, a v následujícím roce byla zaznamenána za to, že přinesla "dusný jazzový swing do bluesové morny své domoviny Kapverdských ostrovů" na vystoupení v Torontu, které bylo součástí severoamerického turné. V roce 2010 hrála na North Sea Jazz Festivalu v Rotterdamu, na londýnském African Music Festivalu a na festivalu Leverkusener Jazztage v Leverkusenu. V Leverkusenu byla Souza jednou z hlavních hvězd a její vystoupení později odvysílala televize Westdeutscher Rundfunk/3SAT. V roce 2011 Souza vystoupila v Kennedyho centru ve Washingtonu, D. C. a v roce 2013 na Kriol Jazz Festivalu v Praia na Kapverdách. Ještě téhož roku vystoupila na festivalu WOMAD v Cáceres: jednalo se o její první návštěvu Španělska. Poté absolvovala turné v Barceloně, Madridu a Zaragoze a následně vystoupila na festivalu Regattabar v Cambridge ve státě Massachusetts. 23. června 2016 vystoupila Carmen Souza na Gibraltar World Music Festivalu v jeskyni svatého Michala.

nahoru


logo Novoměstská radnice