logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Výstava je ojedinělá účastí vystavovatelů, kteří nabízejí jednu z nejlepších produkcí nožířského umění v Evropě…bude k vidění jak produkce nožířů z Čech a Moravy tak i ze Slovenska, Polska, Rakouska a Německa a dále tu budou v zastoupení jedny z nejlepších nožířských firem z celého světa.

13. 4. Mázhaus a Velký sál.
Otevřeno od 10:00 do 17:00hodin

VSTUPNÉ:


jednotné 100 Kč

Slova organizátora výstavy:


Čas již neúprosně ukrajuje z nového roku 2014, přesto bych se letmo rád ohlédl do roku minulého za poslední nožířskou akci roku. Pražská výstava nožů, pořádaná výrobcem nožů Zdeňkem Jančou, patří už stabilně mezi tři největší akce roku na československé nožířské scéně. Proto jsem v neděli 8. prosince prostě nemohl chybět.
Výstava měla opět dvě části – v přízemí prodej továrně vyráběných nožů a v prvním patře prezentace jednotlivých nožířů. Těch se výstavy zúčastnilo na čtyřicet, a to nejen z Čech, ale i Slovenska, Polska a Maďarska. Součástí výstavy byla také ukázka ateliérového focení nožů, které předvedl vášnivý fotograf a nožíř Tomáš „Trman“ Rücker a k vidění byla kromě nožů i nepřeberná záplava materiálů pro jejich výrobu.
Není proto divu, že zimní výstava opět přilákala stovky návštěvníků, kteří se přišli pokochat díly přítomných nožířů, pozdravit svoje vystavující přátele, případně si i odnést nějaký ten ostrý skvost. V následujícím přehledu se pokusím ukázat alespoň některé nože…

Michal „Jakuza“ Jarý z Benátek nad Jizerou, je začínající nožíř, který na výstavu přivezl mimo jiné integrální nůž z uhlíkové oceli 19191 s parciálním kalením a designem v japonském stylu. Rukojeť s koženým opletem je zdobená inlejí z perleti. Celková délka asi 200 mm, délka čepele 100 mm, tloušťka 6 mm.

Další mladý nožíř, Jiří „Želva“ Hrála z Řeže u Prahy mne zaujal pracovním nožem z oceli AK9, vyrobené v Poldi Kladno (na jazyk se přímo dere blahé paměti). Tato ocel je ekvivalentem západní 440C a vyniká snadnou údržbou a dobrou trvanlivostí ostří. Pracovní nůž má skandinávský výbrus, tj. klínové ostří bez fazety. Rastr na povrchu čepele je tvořený stopou po řezání materiálu strojní pilou. Nůž má celkovou délku 185 mm, tloušťku čepele 3 mm, délka ostří 98 mm.

Petr Janda z Oskořínku ve středních Čechách zaujal dvěma noži. První je lovecký tesák z uhlíkového damašku, záštita z mokume (ozdobná strukturovaná slitina barevných a drahých kovů) - měď a stříbro vlastní výroby. Rukojeť je z palisandru santos. Celková délka nože asi 350 mm, čepel 250 mm, tloušťka 6 mm. Druhý nůž má čepel, záštitu i záslepku na konci rukojeti z damašku vlastní výroby. Rukojeť z parohu z brdského jelena. Celkové rozměry asi 265 mm, délka čepele 140 mm, tloušťka asi 5 mm.

Na stole Romana „Románo“ Stoklasy, známého brněnského nožíře, mne zaujala dvojice nožů s rukojetí z losího parohu. Oba nože jsou vyrobené z uhlíkové oceli 19 313. První z nich má kování a koncovku z alpaky, druhý z patinovaného svářkového železa. Celková délka prvního 198 mm, délka čepele 90 mm druhý celková délka 224 mm, délka čepele 92 mm.

Letošní jarní výstava je očekáváno ještě významější účast takže je na co se těšit…
S pozdravem a s úctou organizátor výstavy Zdeněk Janča

nahoru


logo Novoměstská radnice