logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Inspirační fórum je otevřená platforma pro promýšlení podstatných témat dneška a je postaveno na multidisciplinárním základu, kdy jeho tři hlavní řečníci reprezentují různé oblasti poznání - ať již jde o přírodní či společenské vědy, umění, byznys či svět médií. Předností tohoto projektu je, že se společně setkají lidé, kteří obvykle vystupují jen na oborově profilovaných a uzavřených fórech.

Ve dnech 12. – 15. 5. Vás tímto zveme na inspirativní otevřené diskuze s hosty Inspiračního fóra Praha 2014.
Vždy od 19 hod ve velkém sálu Novoměstské radnice - Karlovo náměstí 23/1, Praha 2

Pondělí 12. 5. 2014 VITALIJ JAROŠEVSKIJ


Vitalij Jaroševskij působí jako zástupce šéfredaktora ruského opozičního listu Novaja Gazeta.
Rodák z Jekatěrinburgu se v sedmdesátých letech s rodinou přestěhoval do Moskvy, kde vystudoval žurnalistiku. Krátce poté zamířil do Prahy, s níž spojil podstatnou část svého života. Vystudoval Karlovu univerzitu a v letech 1981 až 1993 pracoval jako korespondent pro agenturu TASS v Praze. Tady byl také v roce 1989 očitým svědkem událostí spojených se Sametovou revolucí, které v něm zanechaly hlubokou stopu. Po roce 1993 pracoval pod vedením věhlasného redaktora a novináře Jegora Jakovleva pro týdeník Obšaja Gazeta.
Jaroševskij, podle nějž „novinařina není jenom práce, ale přirozená součást života, která mu dodává smysl,“ je hrdý na to, že se oba jeho synové rovněž věnují zpravodajské profesi. Jeden působí v televizi, druhý v agentuře RIA-Novosti; jeho snacha spolupracuje s moskevskou pobočkou agentury Reuters.

Středa 14. 5. 2014 DAMIR NIKŠIĆ


Damir Nikšić – konceptuální umělec a spoluzakladatel umělecké skupiny Maxumin – se narodil v roce 1970 v Bosně a Hercegovině. Při svých studiích, v nichž se zaměřil na dějiny umění a nové výtvarné žánry, prošel univerzitami v Miláně, Bologni i Sarajevu. Nyní žije a tvoří ve Stockholmu.
Věhlas si získal sedmiminutovým videem „If I Wasn’t Muslim“ z roku 2005, ve kterém se coby rodilý Bosňan zpovídá ze svých vášní i pocitů rozervanosti. Jeho tvorba je založena na vlastních vzpomínkách a snech, do velké míry ovlivněných válečnými událostmi v rodné Bosně a Hercegovině. Vyjadřuje se především prostřednictvím videí, instalací a performancí, které jsou často věnovány orientálním vlivům v kulturním a mezikulturním kontextu.
Nikšić rovněž působí jako zpěvák v R&B kapele „Sing Sing“. Jeho multidisciplinární díla dokumentující jeho etnickou rozpolcenost byla vystavována v USA i v Evropě, včetně 50. bienále v Benátkách.

Čtvrtek 15. 5. 2014 KAREL VACHEK


Karel Vachek - český režisér, malíř a básník. Jeden z nejoriginálnějších českých režisérů filmuje již půl století. Za snímek Spřízněni volbou o prezidentské volbě v roce 1968 získal na festivalu Berlinale Zlatou kameru. Většinu 70. a 80. let strávil jako politicky nepřijatelná osoba zčásti v dělnických profesích a zčásti v emigraci. Po revoluci postupně realizoval rozsáhlou filmovou tetralogii Malý kapitalista. Je vedoucím katedry dokumentární tvorby FAMU, svými filmy i tvůrčími postoji zásadně ovlivnil a stále ovlivňuje celou řadu nastupujících tvůrců.

Na veřejné diskuzi bude promítat ukázky ze svých filmů a pouštět výběr ze své sbírky vinylových desek.

Doprovodný program v Café Neustadt:


Pražský vývar

4 soutěžní projekty/polévka/vítěz bere vybrané vstupné

Kavárník Ondřej Kobza, inspirován projektem www.detroitsoup.com , založil pražskou pobočku - Pražský vývar. Crowdfunding naživo. Spojení toho nejlepší dohromady. Jídlo, párty, dobré nápady a peníze na ně. Za 100 Kč vstupného si můžete dát polévku, salát a hlasovat pro nejlepší ze 4 představených projektů. Vítězný projekt dostane vybranou částku.

12. 5. / 20.30 / Pražský vývar / Café Neustadt

Katarzia

koncert výjimečné slovenské písničkářky Kataríny Kubošiové

Její hudba patří k tomu nejlepšímu, co se za uplynulý rok na slovenské hudební scéně urodilo. Katarzia má talent, názor, lehkost a nadhled, osobitý zvuk, neoposlouchané melodie a hravě-drzé texty. Autorský nu-folk-rap po slovensky.

14. 5. / 20.30 / Katarzia / Café Neustadt
14. 5. / afterparty / DJ Mr.Ultrafino (jazz, soul, rare grooves) / Café Neustadt
ultrafino.net

Monika Načeva & Justin Lavash

koncert / večer ve spolupráci s komentářovým deníkem A2larm.cz

Monika Načeva a anglický písničkář a bluesový kytarista Justin Lavash představí své nové album "Milostný slabiky", ve kterém zhudebnili verše Sylvy Fischerové. Načevu oslovil Justinův originální, divoký a velmi citlivý styl hry na kytaru a domluvili se na spolupráci. Sestavili spolu mix skladeb z alb Načevy "Nebe je rudý" a "Mami" s texty Jáchyma Topola a po dvou letech úspěšného live hraní spolu nahráli také společné album. Jejich aktuální program živého vystoupení je mixem celé této spolupráce.

15. 5. / 20.30 / Načeva a Justin Lavash / Café Neustadt
15. 5. / afterparty / DJ Don't Panic (21st century good vibes from UK) / Café Neustadt
Mixcloud


CENY LÍSTKŮ:


PŘEDPRODEJ:
99 Kč permanentka na 3 večery + dárek
50 Kč jednorázové vstupné

NA MÍSTĚ:
199 Kč permanentka na 3 večery + dárek
90 Kč dospělí
70 Kč studenti, učitelé, důchodci

Předprodej v síti Ticketpro a prostřednictvím SMS ticket

Více informací:

www.inspiracniforum.cz .
www.inspirationforum.com .
www.facebook.com/mfdfjihlava .
https://www.facebook.com/events/683467781692084

Přijďte na veřejné diskuze a staňte se i vy součástí Inspiračního fóra Praha!

nahoru


logo Novoměstská radnice