logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Mezinárodní komiksový festival KomiksFEST! 2014 představuje tvorbu dvou výrazných evropských autorek, zavedené Belgičanky Dominique Goblet a mladé švýcarské tvůrkyně Johanny Schaible.

Oběma jim je společná odvaha pohybovat se na hraně tradičního vnímání komiksu a zároveň posouvat své příběhy do neprozkoumaného teritoria. Expresivní výtvarné vyjádření je především základem pro pocitovou, emotivní hru s postavami i čtenářským vnímáním. Moderní malba, nervní i poetická kresba, grafický design, vše je zde povoleno.

Výstava vznikla ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze.

Zahájení výstavy: 29. 10. v 10 hodin: Galerie ve věži Novoměstské radnice
Otevřeno denně 10 - 18 hodin, kromě pondělí.
Expozice bude veřejnosti přístupná do 11. 11. 2014 do 12 hodin.

Vernisáž výstavy:

středa 29.10. 2014 v 18 hodin

www.komiksfest.cz .

(1967) Belgická výtvarnice Dominique Goblet

patří k silné vlně ženských autorek, které se prosadily v 90. letech v nové generaci nezávislých komiksových magazínů a antologií (Lapin, Frigobox, Strapazin). Pod taktovkou autorských sdružení a vydavatelství L’Association a Frémok se výrazně podílela na tematickém, výtvarném i formálním rozšiřování záběru belgofrancouzské scény. Ve svém díle ráda experimentuje s komiksovou formou a stylizací. Klade důraz na expresi a využití širokého spektra výtvarných technik, kde se odrazilo i její formální ilustrátorské vzdělání. Své příběhy staví především na autobiografických prvcích a představuje vztahy ve všech jejich nuancích, o čemž se český čtenář může přesvědčit v právě chystané tuzemské verzi komiksu Předstírat je prostě lhát (Faire semblant c’est mentir) z vydavatelství Meander.
www.lagoblette.be .

(1984) Mladá švýcarská umělkyně Johanna Schaible

ve svém díle kombinuje moderní malbu s grafickým designem a typografií. Vystudovala ilustraci v Lucernu a na letošním mezinárodním festivalu tamtéž se představila svou závěrečnou prací, snovým komiksem Nuit Blanche. Ten vytvořila společně s Dimitrou Charamandou pod záštitou platformy pro mladé komiksové tvůrce Fumetto-Schleuder. Dělá též animované snímky, vystavovala ve významné luzernské Neue Galerie.
www.johannaschaible.ch .
www.dimitracharamanda.ch .

nahoru


logo Novoměstská radnice