logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Akce ZEPTEJTE SE HVĚZDY! je adventním setkáním amerického tenoristy se všemi jeho příznivci, dále studenty, pravidelnými i příležitostnými návštěvníky koncertů i ostatními zájemci o hudbu, operu, kulturní management nebo žurnalistiku.

Novoměstská radnice, Velký sál, Karlovo náměstí 1, Praha 2
pondělí 8. prosince 2014 v 17:30 hodin

Americký tenorista LAWRENCE BROWNLEE si své příznivce u nás získal osobně už prvním vystoupením v pražské Smetanově síni 18. 6. 2012. Spolu s Juanem Diegem Flórezem patří mezi nejžádanější interprety italské belcantové opery. Lawrence „Larry“ Brownlee ale není jen proslulým pěvcem. Je také vynikajícím tanečníkem salsy a k jeho velkým koníčkům patří i fantasy fotbal (americký fotbal jako interaktivní počítačová hra) a stolní tenis. A také fotografování! Během své předchozí návštěvy Prahy strávil volné chvíle objevováním naší metropole. Zbývá už jen Larryho přemluvit k výstavě jeho pražských fotografií!

Larry přiletí do Prahy přímo z newyorské Metropolitní opery, kde 6. 12. zazpívá svého posledního hraběte Almavivu v nejnovější sérii představení Rossiniho Lazebníka sevillského. Po male zastávce v Praze ho čeká Curych a Don Ramiro v Rossiniho Popelce s Cecilií Bartoli v titulní roli.

Podvečerního setkání s Larrym na Novoměstské radnici se zúčastní také italská dirigentka Speranza Scappucci, jejímž mentorem byl Riccardo Muti.

Rezervace míst:

an@nachtigallartists.cz, tel. 602 219 611 nebo 602 335 717

Vstupné:


200 Kč, studenti a důchodci 50 Kč

www.nachtigallartists.cz .

Lawrence Brownlee /tenor/


Americký tenorista Lawrence Brownlee je dnes uznáván jako jeden z nejlepších interpretů bel canta. Přitom o kariéře operního pěvce v mládí vůbec neuvažoval. „Já a opera? Zbláznili jste se?“, tak reagoval na výzvy svých přátel na střední škole, aby si se svým krásným hlasem troufl na operu. Sice zpíval v gospelovém sboru, ale měl jasný cíl: bude právníkem – a začal doma v Ohiu studovat práva na vysoké škole. O tom, že se nestal novým Perrym Masonem, rozhodla nahrávka tří fenomenálních tenoristů – Pavarottiho, Dominga a Carrerase. Lawrence „Larry“ Brownlee začal studovat zpěv. Skutečným přelomem v jeho kariéře bylo vítězství v Metropolitan Opera National Council Auditions v roce 2001, po němž Larry dostal příležitost hostovat ve slavné milánské La Scale. Ale ani tehdy neměl vyhráno. Na jedné straně skvělý hlas, na druhé straně Afroameričan malé postavy – sotva mu někdo bude věřit, že je princem, hrabětem, rytířem, říkali skeptici. Mýlili se!

Dnes Lawrence Brownlee patří spolu s Juanem Diegem Flórezem mezi nejžádanější interprety italské belcantové opery. K jeho nejparádnějším rolím patří hrabě Almaviva v Rossiniho Lazebníku sevillském (dnes uslyšíme dvě jeho árie). Almavivu zpíval po svém triumfálním debutu v Metropolitní opeře (26. 4. 2007) mj. ve Vídeňské státní opeře, Washingtonské národní opeře, Německé opeře v Berlíně, v madridském Teatro Real či v milánské La Scale. K Larryho dalším parádním rolím patří Tonio v Donizettiho opeře Dcera pluku. V půvabné „mastičkářské“ komedii přidělil Donizetti Toniovi árii, která bývá trefně nazývána pěveckým Mount Everestem: Tonio musí zdolat v rychlém sledu za sebou devět tříčárkovaných vysokých C. V současné době jsou na světě dva pěvci, kteří se přes tento „tenorový Taxis“ přenášejí s fascinující lehkostí: Juan Diego Flórez a Lawrence Brownlee. Také Toniovu árii nám dnes Larry zazpívá…

Výčet Larryho dosavadních operních i koncertních vystoupení v prestižních operních domech v Evropě, USA i Asii je stejně impozantní jako diskografie, v níž nechybí Rossiniho opery Popelka z Metropolitní opery s Elīnou Garančou (Deutsche Grammophon), Armida z Metropolitní opery s Renée Fleming (Decca) či Lazebník sevillský s Elīnou Garančou a s Mnichovským rozhlasovým orchestrem (Sony).

K Larryho velkým koníčkům patří fantasy fotbal (americký fotbal jako interaktivní počítačová hra), stolní tenis a salsa. A také fotografování! Během své předchozí návštěvy Prahy, kdy 18. 6. 2012 vystoupil ve Smetanově síni, strávil volné chvíle objevováním naší metropole. Zbývá už jen Larryho přemluvit k výstavě jeho pražských fotografií!

www.lawrencebrownlee.com .

nahoru


logo Novoměstská radnice