logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Akce ZEPTEJTE SE HVĚZDY! je novoročním setkáním britského barytonisty Simona Keenlysida a slovenského basisty Štefana Kocána se všemi jejich příznivci, se studenty, pravidelnými i příležitostnými návštěvníky koncertů i ostatními zájemci o hudbu, operu, kulturní management nebo žurnalistiku.

Novoměstská radnice, Velký sál, Karlovo náměstí 1, Praha 2
Neděle 25. ledna 2014 v 17:30 hodin

Rezervace míst:

an@nachtigallartists.cz, tel. 602 219 611 nebo 602 335 717

Vstupné na setkání

200 Kč, studenti a důchodci 50 Kč

Koncert těchto dvou umělců se bude konat pak 27. 1. 2015 v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.

Vstupenky na setkání i koncert: www.nachtigallartists.cz .

Generální partner: ERSTE CORPORATE BANKING

Barytonista Simon Keenlyside

je jedním z nejžádanějších a nejcharizmatičtějších britských pěvců. Odborná kritika jej vyzvedla zejména za role Brittenova Billyho Budda a Prospera ve světové premiéře opery Thomase Adèse Bouře v Královské opeře Covent Garden v Londýně, dále za hraběte Almavivu (Figarova svatba) v Miláně a Vídni (pod taktovkou Riccarda Mutiho), Dona Giovanniho ve Ferraře (Claudio Abbado), Pelléase v San Francisku, Ženevě, Paříži, Salcburku, Berlíně a Londýně (sir Simon Rattle), za jeho Vojcka v Bavorské státní opeře v Mnichově a v Pařížské národní opeře, Posu (Don Carlo) v Královské opeře Covent Garden (sir Antonio Pappano) a v newyorské Metropolitní opeře (Yannick Nézet-Séguin) či Evžena Oněgina a Macbetha ve Vídeňské státní opeře.

Jeho operní diskografie zahrnuje titulní roli v Donu Giovannim (pod taktovkou Claudia Abbada), Marcella v Bohémě (dirigent Riccardo Chailly), titulní roli v Billy Buddovi (Richard Hickox), hraběte Almavivu (René Jacobs), Papagena (sir Charles Mackerras), Valentina ve Faustovi (EMI, Antonio Pappano), Posu v Donu Carlosovi (EMI, Antonio Pappano) a Macbetha (Opus Arte, Antonio Pappano). Pro Sony BMG natočil album s operními áriemi s názvem Tales of Opera (Mnichovský rozhlasový orchestr, dirigent Ulf Schirmer), které v roce 2007 získalo cenu Gramophone za nejlepší recitál, a operetní album s Angelikou Kirchschlager. Z koncertních děl jmenujme Orffovu kantátu Carmina burana (Deutsche Grammophon, Christian Thielemann) a Brittenovo Válečné requiem (label LSO Live, Gianandrea Noseda).

Od svého recitálu v milánské La Scale v roce 1998 se Simon Keenlyside intenzívně věnuje koncertnímu repertoáru, s nímž vystupuje téměř po celém světě. Pro EMI nahrál pod taktovkou Simona Rattla Mahlerův cyklus Chlapcův kouzelný roh. Pro Sony BMG natočil Brahmsovy písně se Schumannovým cyklem Dichterliebe (klavír Malcolm Martineau) a pro společnost Wigmore Live nahrál písně Schuberta, Wolfa, Faurého a Ravela (klavír opět Malcolm Martineau).

Simon Keenlyside debutoval na profesionální operní scéně v roce 1987 jako hrabě Almaviva ve Figarově svatbě v Hamburské státní opeře. V letech 1989–1994 byl sólistou Skotské národní opery v Glasgowě. V roce 1989 debutoval v Královské opeře Covent Garden (Silvio v Komediantech), následovaly debuty v Anglické národní opeře, Velšské národní opeře, v operních domech v San Francisku, Ženevě, Paříži a Sydney. V roce 1993 se poprvé představil v Glyndebourne a v roce 1996 v Metropolitní opeře (Belcore v Nápoji lásky). Od té doby v MET zpíval role Oliviera (Capriccio), Marcella (Bohéma), Papagena (Kouzelná flétna), Almavivy (Figarova svatba), Hamleta a Rodriga, markýze Posu (Don Carlo).

V sezoně 2012/2013 hostoval v Metropolitní opeře (Prospero v Adèsově Bouři), v Covent Garden (Giorgio Germont a Papageno), Bavorské státní opeře (Giorgio Germont, Evžen Oněgin, hrabě Almaviva a Vojcek) a ve Vídeňské státní opeře (Posa a Rigoletto). Jeho závazky v sezoně 2013/2014 zahrnují vystoupení ve Vídeňské státní opeře (Giorgio Germont a hrabě Almaviva), Bavorské státní opeře v Mnichově (Don Giovanni, Vojcek, Macbeth a Giorgio Germont), Německé opeře v Berlíně (Macbeth a Giorgio Germont) a Covent Garden (Vojcek, Valentin ve Faustovi a Giorgio Germont). V březnu 2015 se vrátí do Metropolitní opery v roli markýze Posy.

Simon Keenlyside obdržel titul Pěvec roku 2011, udělovaný časopisem Musical America, a dvě ceny legendárního herce Laurence Oliviera.

www.simonkeenlyside.info .

Štefan Kocán

patří k nejvýznamnějším basistům mladší generace a slaví úspěchy na největších světových operních scénách.

Narodil se na Slovensku, kde také vystudoval zpěv na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Ve studiu zpěvu dále pokračoval na vídeňské konzervatoři pod vedením basisty Jevgenije Nesterenka. S úspěchem se zúčastnil mezinárodních soutěží P. I. Čajkovského v Moskvě, Hommage à Lucia Popp v Bratislavě a Belvedere ve Vídni.

Po studiích se stal členem operního souboru Landestheater v rakouském Linci, kde nastudoval mj. Sarastra (Mozart: Kouzelná flétna), Raimonda (Donizetti: Lucia z Lammermooru), Verdiho Filipa II. (Don Carlos) a Banca (Macbeth) či Kecala (Smetana: Prodaná nevěsta). V sezoně 2003/2004 obdržel ocenění Eberharda Waechtera za ztvárnění role Velkého inkvizitora ve Verdiho Donu Carlosovi. Následně v této roli a v roli Komtura (Mozart: Don Giovanni) debutoval na scéně Vídeňské státní opery, kde je od té doby pravidelným hostem. Další angažmá jej zavedla např. do milánské La Scaly, Bavorské státní opery v Mnichově, Lyrické opery v Chicagu, Gran Teatro del Liceu v Barceloně, Královské dánské opery v Kodani, Opéra de Nice, Opéra National de Paris, Teatro Communale v Modeně, Teatro Ferrara, Theatre Basel, Aalto-Theater v Essenu, Staatstheater v Kasselu, Státní opery v Hannoveru, do Slovenského národního divadla v Bratislavě a Národního divadla v Praze. Na těchto scénách vystoupil mj. jako Mozartův Osmin (Únos ze serailu), Komtur (Don Giovanni) a Hlas orákula (Idomeneo), dále jako Mustafa (Rossini: Italka v Alžíru), Filip II. a Velký inkvizitor (Don Carlos), Křížový král (Prokofjev: Láska ke třem pomerančům) nebo Smetanův Kecal (Prodaná nevěsta) a Dvořákův Vodník (Rusalka).

V říjnu 2009 debutoval v newyorské Metropolitní opeře v roli Krále (Verdi: Aida) a od té doby zde vystupuje pravidelně (Sparafucile v Rigolettovi, Ferrando v Trubadúrovi, Komtur v Donu Giovannim, Ramfis v Aidě a Velký inkvizitor v Donu Carlosovi na turné Met po
Japonsku v červnu 2011). V sezoně 2012/2013 zpíval kromě Ramfise a Sparafucila v Metropolitní opeře dále titulní roli ve Verdiho Attilovi v Teatro Municipal de Santiago de Chile, Komtura v Bavorské státní opeře v Mnichově, Masetta (Mozart: Don Giovanni) a Banca (Macbeth) v milánské La Scale či Filipa II. v Donu Carlosovi v Národním divadle v Praze a Ramfise ve slavném přírodním amfiteátru Hollywood Bowl v kalifornském Los Angeles. Pěvcovy umělecké závazky v sezoně 2013/2014 zahrnují role Velkého inkvizitora a Filipa II. v milánské La Scale (říjen 2013), Končaka (Borodin: Kníže Igor), Gremina (Čajkovskij: Evžen Oněgin), opět Sparafucila v Metropolitní opeře (listopad 2013 až březen 2014) a osobní debut v roli Modrovouse (Bartók: Hrad knížete Modrovouse) ve Vlámské opeře v Antverpách a Gentu (duben a květen 2014).

www.stefankocan.net .

nahoru


logo Novoměstská radnice