logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Výtvarník Pavel VOŠICKÝ, pražský rodák (1939) se vyučil uměleckým kovářem a studoval pak na pražské UMPRUM. Po emigraci v r. 1969 pracoval jako art director ve Spojených státech. Vystavoval své perokresby ve Vídni, v Norimberku, New Yorku. Jeho ilustrace vycházely i v časopisech, především ve Philadelphia Magazine.

Výstavu perokreseb Pavla Vošického si můžete prohlédnout v Galerii ve věži Novoměstské radnice.

Otevírací doba:

úterý - neděle 10 - 18 hod

Vstupné:

v souvislosti se vstupem na věž
plné 50 Kč, zlevněné vstupné 30 Kč, rodinné 120 Kč.

DNE 8. ZÁŘÍ OD 17 HODIN SE BUDE KONAT VE VÝSTAVĚ V GALERII VE VĚŽI KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA "Pavel Vošický - Přišlí včas" S KURÁTOREM A AUTOREM VÝSTAVY.


Během EHD 2015 (Dny evropského dědictví, které se koná v letošním roce v době od 5. do 13. září) bude poskytnuta sleva na prohlídku výstavy:
vstupné plné 40 Kč, snížené 25 Kč, rodinné 100 Kč
Během EHD bude otevřeno od 10 - 20 hodin, v pondělí 7. 9. do 18 hod.

Kurátor výstavy: David Bartoň

Partner: Art for Good www.artforgood.cz .

Mediální partner: revue Přítomnost www.pritomnost.cz .

Pavel Vošický

je živočich až nesnesitelně politický a daleko méně něco jako „umělec“ ve smyslu konvenčním. Váhal vystavovat svoje práce, protože nevěří, že by jeho obrazy, jejich sdělení a sentimenty (zejména moderovaný vztek) mohl dobře pochopit někdo jiný. Má pravdu do té míry, že jeho život se zahrnutí do obecných dějinných schémat jedinečně vzpírá. Ideologie a jejich režimy, stejně jako státní školská nalejvárna potřebuje bezpohlavní „dějiny“ o všech a o nikom. Takovému výkladu dějin nemůže názor vskutku samostatného člověka připadat, než jako diverze, nevyváženost a konspirační teorie. Vošický v diverzi, nevyváženosti a konspiraci vyrostl a vytrval, zaplať Pánbůh!

Do vězení přišel v začátku 60 tých let za veřejné projevy čiré „nenávisti k socialistickému zřízení“, kterých se dopouštěl pravděpodobně od dětství. Za totéž jej poslali po umístěnce na Borech i k černým baronům, ale za totéž jej také agilní komunista, rektor Adolf Hoffmeister přijal a udržel na UMPRUM.

Vošický emigroval po 68. roce a v Americe výtvarně - politicky pracoval, agitoval ve volbách prezidentských i senátorských. Řeklo by se - úspěšný art director kampaní. Studoval k tomu všemu ve washingtonských knihovnách, konzultoval svoje navenek bizarní i realistické teorie s ledaským, různě proslulé odborníky na ledacos nevyjímaje, i s pamětníky unikátních dějinných jevů. Letoval z toho všeho svůj jedinečný názor o své době a měnil ho často podle nově nalezených fragmentů. Nemaje systém, věrně sledoval skutečnosti.

Obrazy a kresby, které něco z jeho vizí obrážejí ve formě skoro plakátové nebo komixové, jsou toho pochopitelně jen odrazem. Několik desítek perokreseb z 60tých až 90tých let minulého století zůstalo k dispozici autorovi, ostatní zůstalo někde na jeho cestách. Shodou šťastných nedopatření vznikl na půdě veřejnoprávní televize jako dokument Vošického výklad českých dějin.

Už deset let si P. Vošického všímají v centru Prahy kolemjdoucí, jak usilovně nožíkem seškrabává černý reklamní výlep z obecního mobiliáře a vůbec odevšud. Tímto neokázalým, ale permanentním výkonem – performancí a demonstrací svého druhu, přesně zasahuje chabost, resp. absenci praktické politické práce. Zároveň se tím nabízí srovnání jeho výkonu s připitomělostí současného (konceptuálního) umění. Jen místy u svého díla křikne nebo pohrozí, jinak „drží hubu a slouží dál“, což vpravdě „je to nejkrásnější!“.

David Oesterreicher

nahoru


logo Novoměstská radnice