logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Kreslíř a grafik Václav Sokol vystavuje své kresby v Galerii Novoměstské radnice v době vánoční...

Kurátor výstavy: David Bartoň

Otevřeno:

DENNĚ 10 - 18 hod


24. a 25. 12. zavřeno
31. 12. 2015 na Silvestra a 1. 1. 2016 na Nový rok otevřeno od 10 pouze do 15 hodVstupné:

plné 50 Kč, snížené 20 Kč, rodinné 100 Kč

Vernisáž výstavy:

20. prosince 2015 v 17 hodin
Prosíme o potvrzení účasti na vernisáži na adresu DJB@seznam.cz .

Václav Sokol

(* 1938) je kreslíř a grafik.
Vystudoval střední výtvarnou školu (1953–1958).
Pracoval v Památníku národního písemnictví a poté v jako grafik ve Stavbách silnic a železnic.
Svými kresbami často doprovází texty v knihách jako Poselství Ježíšovo (1969), Hryhorije Skovorody Rozmluva o moudrosti (1983). S bratrem Janem, který je filosof a překladatel, vydali knihu Čtení z Bible (1996 a 2014), jež spojuje ukázky z klíčových míst biblického textu v Ekumenickém překladu, srozumitelný výklad podstatných pojmů biblické řeči od Jana Sokola a původní komentář textů a motivů Václavovými pastelovými kresbami.
Václav Sokol také navrhuje celkovou úpravu knih a časopisů (Vyšehrad, Triáda, Divadelní ústav, Architekt), píše texty o umění (Perspektivy KT, Revolver Revue). Zabývá se i volnou tvorbou.
Je autorem několika betlémů v různých materiálech a velikostech. Největší z nich je betlém vytvořený jako věž se spirálovitou cestou, po níž jdou poutníci k jeslím s Jezulátkem (vytvořen přímo do jedinečného prostoru ve středu kostela sv. Klimenta v Odolena Vodě v letech 1985–1988).

Dílo a téma výstavy:

Jeden rys biblické řeči i obrazů stojí za zmínku zvláště dnes a zvláště před Vánocemi. Totiž ten, že se o i věcech, které se nedají zpeněžit dá mluvit a myslet pomocí obrazů vytržených ze světa obchodu, o svátečním se dá mluvit pomocí všedního, posvátné zahlédnout skrze všední... dokonce to možná ani nejde vyjádřit jinak.
Charakter pastelů V. S. je velice osobní. Barevnost i množství postav je omezena jen na to základní, ale právě proto je každá kresba do nejmenších detailů vycizelovaná. Celek výpovědi z kresby vychází napohled jako podivuhodně jemné světlo. Nenabízí se tu vůbec, jak si má čtenář představit ten který výjev. Kresby ukazují na sílu a tajemství, která z textu dokáže vyčíst jenom, když se jím nechal oslovit. Za textem tu není nějaká další interpretace a z ní vzešlá ilustrace, ale vidíme výtvarníkův pokus pomocí kresby porozumět tajemství.

nahoru


logo Novoměstská radnice