logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Brány nejzajímavějších památek, objektů, budov i prostor, zčásti či zcela nepřístupných, se opět otevřou široké veřejnosti každoročně v září během Dnů evropského dědictví - European Heritage Days (EHD). Nabízí návštěvníkům památek zajímavé doprovodné akce se zajímavou slevou nebo zcela zdarma. Obliba EHD každým rokem vzrůstá, Novoměstská radnice se jich zúčastňuje pravidelně a bude tomu tak i letos.

Historie radnice začala záhy po založení Nového Města pražského Karlem IV. v roce 1348. Bývala sídlem trestního a zemského soudu s vězením, na jejím nádvoří se konaly popravy (ještě za nacistické okupace) a je známa především první pražskou defenestrací v r. 1419 či dramatickým požárem v r. 1559. V dávných dobách z Novoměstské radnice vytruboval hlásný hodiny a již v 15. století plnila funkci protipožární „strážnice“. Její dominantou je téměř 70 m vysoká věž s překrásnou vyhlídkou na Prahu. Od roku 2007 je NR, jedna z pražských národních kulturních památek, příspěvkovou organizací městské části Praha 2 a v současné době se v jejích netradičních reprezentačních historických prostorách konají výstavy, koncerty, festivaly, svatební obřady a různé další veřejné i soukromé akce. Na nádvoří je denně otevřena kavárna, ve které jsou pořádány i akce, oblíbené zvláště u mladých lidí.

Národní téma letošního ročníku:  Památky a komunity.

PROGRAM NOVOMĚSTSKÉ RADNICE BĚHEM EHD 2016:

Ve dnech EHD 2016 otevřeno:

 • VYHLÍDKOVÁ VĚŽ: vyhlídka z ochozu téměř 70 m vysoké věže dostavěné v roce 1456, kam vede 221 schodů. Denně 10.00 - 20.00 hod., v pondělí 5. 9. ZAVŘENO, vstupné - sleva: plné 40 Kč, snížené 25 Kč, rodinné 100 Kč.  
 • STÁLÁ EXPOZICE V BÝVALÉM BYTĚ VĚŽNÍKA: Historie Nového Města a Praha panoramatická: Stálou expozici tvoří kopie historických rytin z archivu Muzea hl. m. Prahy. Představuje i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu. Otevírací doba a vstupné - viz věž.
 • VÝSTAVA V GALERII VE VĚŽI: Vzdorovali zlu - dva příběhy českého 20. století. Příběhy nevšedních mužů, kteří se nepoddali lži, otevřeně vystupovali proti veřejné manipulaci a odmítli se přizpůsobit totalitním praktikám: P. Josefa Toufara a Jana Zahradníčka. Multimediální výstava - fotografie, filmové dokumenty, osobní předměty, vzpomínky přátel a příbuzných. Otevírací doba a vstupné - viz věž.
 • VÝSTAVA V GALERII V PŘÍZEMÍ: David Bartoň - Krajiny. Výstava obrazů. Denně 10.00 - 20.00 hod, v pondělí 5. 9. zavřeno, sleva: jednotné vstupné 20 Kč.
 • PIÁNO NA NÁDVOŘÍ: Hra na piáno či poslech hudby v souvislosti s projektem Piána na ulici. Na nádvoří jsou umístěny k posezení polštáře sochařky Veroniky Psotkové. Denně, po celý den, zdarma. 
 • FESTIVAL SCULPTURE LINE: V souvislosti se sochařským festivalem je na nádvoří radnice vystaveno dílo sochaře Michala Trpáka - Andělé moří (ocel). Denně, po celý den, zdarma. 
 • DĚTSKÉ PŘEDSTAVENÍ DIVADLA MINOR VE VELKÉM SÁLE: Bruncvík a lev. Středověký příběh hrdinství a lásky, který se poprvé objevil zhruba ve 14. století, je známý ze Starých pověstí českých Aloise Jiráska. Pro diváky od 7 let. 3. 9. od 18.00 hod. a 4. 9. od 15.00 hod, sleva: jednotné vstupné 100 Kč. 
 • SOCHA NEPTUNA VE VSTUPNÍ SVATEBNÍ HALE V PŘÍZEMÍ: prohlídka sochy z jemného pískovce, kterou vytvořil v letech 1875 - 1877 sochař Bohuslav Schnirch na návrh architekta Jana Vorlíčka. 8. 9. 14.00 – 16.00 hod, zdarma.
 • FESTIVAL DELIKÁTNÍCH CHUTÍ: Jednodenní festival vybraných chutí, kde si každý najde tu svou. 10. 9. 10.00 – 18.00, zdarma.

Dále během EHD můžete navštívit BEZ SLEVY:

 • ÚNIKOVÁ HRA VE VINÁRNĚ: The Chamber - Poklad a tajemství Karla IV. Hra, která hráče přenese do 14. století. V autentické atmosféře podzemí radnice budou hráči muset použít svůj selský rozum, logiku, důvtip a týmového ducha, aby odhalili vše, co prostory ukrývají a poznali zajímavou minulost našeho nejvýznamnějšího panovníka. Ale pozor, hodina neúprosně ubývá a není vše, jak se zdá! Denně 10.00 - 24.00 hod, vstupné na wwwthechamber.cz.
 • KONCERT VE VELKÉM SÁLE: NOVOFEST 2016 – Struny babího léta. Předposlední koncert Novoměstského letního festivalu v podání Any Brateljevic - harfa a Věry Binarové - viola - na programu M. Marais, N. Paganini. J. Rodrigo a další. 6. 9. začátek ve 20:00 hod, vstupné na www.novofest.cz . 
 • CAFÉ NEUSTADT NA NÁDVOŘÍ: Občerstvení a posezení v kavárně se zahrádkou. Denně do 24.00 hod, po-pá od 8.00 hod, so + ne od 10.00 hod.

 

UPOZORNĚNÍ: Do prostor Novoměstské radnice není bezbariérový přístup! Pouze na nádvoří.

Kontaktní osoba zodpovědná za otevření památky v době konání EHD: Vojtěch Paluska, tel.: 725 340 186


www.shscms.cz

 

Změny v programu:

5/9 2016:

http://www.nrpraha.cz/aktuality/24/v-pondeli-dne-5-9-2016-je-vez-uzavrena/

9/9 2016:

http://www.nrpraha.cz/aktuality/26/vystava-david-barton-krajiny-bude-ukoncena-9-9-2016/

nahoru


logo Novoměstská radnice