logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

V rámci projektu JMW 2017 vystoupí  ve Velkém sále Novoměstské radnice se svým kvartetem chorvatská zpěvačka Tamara Obrovac. Koncert se měl konat 14. 3., ale proběhne 15. března.

 

Začátek koncertu: 19.30 hod

 

Tamara Obrovac - zpěv

Matija Dedić- klavír

Žiga Golob - kontrabas

Krunoslav Levaćić - bicí

 

Vstupné:

Vstupné 250 Kč - rezervace na objednavka@jmw.cz

Na místě 300 Kč

 

Tamara Obrovac (Chorvatsko)
„Jazz je moje svoboda, moje kořeny jsou má vnitřní pravda“

Chorvatská  zpěvačka,  flétnistka, skladatelka i textařka se narodila r. 1962 v Pule, kde také  vystudovala  hudební školu. Je jednou z nejdůležitějších a nejuniverzálnějších osobností chorvatské hudební scény. Díky istrijské lidové hudbě, kterou využívá při vytváření svého hudebního projevu, získala v posledních několika letech velkou popularitu. Kromě mezinárodní koncertní činnosti skládá  hudbu pro balet, divadlo a film a je stálou členkou mezinárodního balkánského souboru. 
Tamara Obrovac je tvůrčí muzikantkou. Známou se stala pro své vysoce estetické výkony. Její interpretace jsou prostoupeny spontánností, improvizací,vynalézavostí, svobodou, humorem a silnou komunikativností.  Nejnáročnější úpravy prováděné s lehkostí a jednoduchostí jsou charakteristické pouze pro největší umělce. Její hudební kariéra začala v Záhřebu na začátku roku 1980, kdy začala studovat sociologii. Pak založila vlastní kapelu, která hrála její skladby. Pomalu odhaluje Záhřeb a lublaňskou jazzovou scénu a začíná hrát s mladými chorvatskými a slovinskými  jazzovými hudebníky. Vedle toho zahájila studium  jazzového zpěvu na hudební škole. Sklony k experimentování, kterými se podílela na projektech, přinesly vždy něco nového. Jako osoba s fantazií a nápady se ale chtěla zaměřit  na vlastní projekty. 
Na začátku roku 1990 ve válce mlčí mnoho aktivit, včetně klubových vystoupení jak v Chorvatsku, tak ve Slovinsku .Tamara se vrací do rodné Istrie nedotčené válkou, pracuje na své vlastní hudební výchově a připravuje svoje první CD "Triády", ktaré vydala v roce 1996. Byla to kompilace, ve které  představila tři oblasti přítomné ve své práci: jazzové standardy interpretované jazykem moderního jazzu, originální anglické jazzové skladby a skladby inspirované istrijskou lidovou hudbou.Toto CD přineslo svěžest a nový způsob myšlení na jazzové scéně. Všechny písně jsou zpívané v dialektu .  Jedná se o výjimečné dílo neobvyklé síly, intelektuální a duchovní prolnutí zvyků, folklóru , jazyka , hudby a ducha Istrie. V té době začíná vystupovat i v sousedních zemích, Itálii, Slovinsku, Rakousku. Tamara Obrovac je definitivně potvrzena jako mimořádný umělec často přítomný na evropské hudební scéně. 

 

Web: http://www.jmw.cz/cs/p/tamara-obrovac-quartet

 

http://www.tamaraobrovac.com/hr/

 

nahoru


logo Novoměstská radnice