logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Kvartet klavíristky Pavly Schönové (T. Křemenák - sax, fl., F. Uhlíř - kontrabas, M. Vitoch - bicí) exceluje propojováním geniálních motivů klasiky s hravostí a svobodou jazzu. Ty se při vánočním koncertu prolnou i s magií kompozic malířky a sklářky Míly Nievaldové.     

Koncert s názvem Magie prolínání - Fusion Classic Goes Jazz  se bude konat v historickém Velkém sále v I. patře Novoměstské radnice.

 

Začátek koncertu: 20:00 hod

 

VSTUPNÉ:

plné 350 Kč

snížené 200 Kč (senioři nad 65 let, ZTP+doprovod, studenti, děti)

Rezervace vstupenek na: biocit@ecn.cz nebo SMS na 723573738

 

Předprodej vstupenek:

Via Musica - Prague Ticket Office
Staroměstské náměstí 14 / 604
Praha 1, 110 00, Old Town
Telefon: +420 224 826 440

Prodej vstupenek bude zajišťovat i Ticketpro

www.pavla-jazz.cz 

 ******************************************************************

Tisková zpráva

(kontakt: Karel Merhaut, ag. BioCITmusic, biocit@ecn.cz, 723573738)

 

Brilantní klavíristka Pavla Schönová s kvartetem Fusion Classic Goes Jazz

zvou příznivce propojování žánrů na hudební svátek mezi obrazy Míly Nievaldové.

 

Předvánoční MAGIE PROLÍNÁNÍ:

jazzová fůze tónů, rytmů, harmonií i barev

 

Naše přední jazzová pianistka Pavla Schönová s kapelou Fusion Classic Goes Jazz (kterou s ní tvoří renomovaní matadoři jazzové scény Tomáš Křemenák - saxofon, flétna, František Uhlíř - kontrabas a Milan Vitoch - bicí) exceluje na naší scéně už po léta propojováním geniálních motivů klasiky, např. z děl Leoše Janáčka, s hravostí a improvizační svobodou jazzu. Tyto prvky se při nevšedním koncertu 19. prosince ve velkém sále Novoměstské radnice (Praha 2, Karlovo nám. 1, od 20 h) chystají tito špičkoví instrumentalisté kreativně mísit a rozvíjet v pořadu MAGIE PROLÍNÁNÍ. Vystoupení kvarteta získá - tentokrát v premiéře - ještě další emotivní dimenzi díky kompozicím malířky a sklářky Míly Nievaldové, mezi nimiž se nevšední koncert bude konat a která je pianistce po léta inspirující souputnicí.

Klavíristka je též v jazzových kruzích vnímána jako občasná spoluhráčka naší přední ikony jazzového piána Emila Viklického, který její muzikantské zrání silně ovlivnil a s nímž v duu koncertuje ve shodně pojatém pořadu Jazzové dialogy.

Při jejím sólovém hraní, v duu dvou klavírů i s kapelou pak posluchači oceňují inspiraci tím nejlepším z obou žánrů, čímž hudební tvar i přednes získávají na šíří výrazových prostředků, barvitosti a emocionalitě. Pavla Schönová tak pro mnohé příznivce obou hudebních světů bývá tu dámou klasiky, tu i jazzovou holkou, jíž ale v každém případě stojí za to následovat do jejího hájemství tónů, rytmů, harmonií i barev…Zvláště může-li být, jako v případě tohoto výjimečného koncertu, dále umocněn snovou poetikou 12 malířských kompozic zúčastněné výtvarnice. Mezi skladbami, prezentovanými s gustem celým kvartetem, nebudou ani tentokrát chybět „perly“ z dílen klasiků jazzu jako jsou D. Brubeck, C. Porter či M. Davis, stejně jako autorských ikon z jiného spektra (L. Fišer, I. Albéniz či M. de Falla) a samozřejmě pro kapelu „svorníkové“ kompozice Emila Viklického a Leoše Janáčka.

 

Pavla Schönová vystudovala Konzervatoř v Brně a Konzervatoř J. Ježka v Praze. Působila i jako herečka a pianistka v divadle Husa na provázku v Brně. Poté se intenzivně věnovala jazzovým interpretacím, prošla několika ročníky letní jazzové dílny Karla Velebného ve Frýdlantu v Čechách pod vedením Emila Viklického a absolvovala i kurz Berklee College of Music. 

Po léta se podílela na tvorbě scénické hudby v Českém rozhlase i na několika divadelních scénách. Jako interpretka zaujala publikum i kritiku v různých polohách - od cyklu koncertů u Křižíkovy fontány na pražském výstavišti, scénického hudebního doprovodu představení Hamleta v provedení Czechoslovak- American Marionette Theatre v rámci Letních Shakespearovských slavností na Pražském hradě (2004) přes hraní na festivalech (Přerov, Slaný, Litomyšl, Luhačovice, Olomouc, Plzeň, Hradec Králové) po účinkování na nejrůznějších pódiích v Praze (Novoměstská radnice, Reduta, La_Fabrika, Muzeum hudby, sál pražské Hamu, Břevnovský klášter, Kostel Sv. Vavřince na Malé Straně, Fórum Karlín). Tleskalo jí publikum v klubech a sálech nejeni po republice (Jiřetín pod Bukovou, Roudnice n. L, Františkovy Lázně, Ostrava, Karlovy Vary, Frýdek-Místek, Doksy, Mladá Boleslav, Vilémov… ), ale i v zahraničí (Bratislava, Berlín, Frankfurt nad Mohanem).

Míla Nievaldová, úspěšná a známá česká výtvarnice, vystudovala Střední umělecko-průmyslovou školu a výtvarný obor na Pedagogické fakultě UK. Dělí zájem mezi malbu obrazů a sklářskou tvorbu.

Je autorkou působivých plastik ze skla taveného ve formě, dále vitráží, mís z lehaného tabulového skla a objektů ve tvaru nádob foukaných ve sklářské huti.

Na plátnech nejprve zaujala stylizovanými akty zasazenými do neurčitého prostředí jakoby zasněných krajin. Ty se staly námětem i dalších maleb, v současnosti ovlivněných i pojetím jejího skla a ústících až k hranicím abstrakce. Náměty čerpané často z přírody podporují a provokují naši fantazii. Kombinací barev kouzlí živoucí efekty umocňované i strukturálními podklady a originálními technikami. Kompozice nesou poetické názvy ladící s jejich výtvarným uchopením. Svou tvorbu představila na mnoha společných i samostatných výstavách a je ve sbírkách současného umění u nás i v cizině, mnohé její práce dotvářejí i architekturu veřejných prostor.

(info+rezervace na: biocit@ecn.cz nebo na 723573738)

Zájemcům o opakovaný zážitek z této osobité jazzové fúze, příp. těm, kdo tuto předvánoční nadílku nestihnou, může přijít vhod i koncert kapely v Jazzklubu Reduta na Národní třídě v Praze, který zde udělá 26.12. od 21.30 h tečku za časem vánočním.

nahoru


logo Novoměstská radnice