logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Během zářijových Dnů evropského dědictví - European Heritage Days (EHD) se veřejnosti otevřou nejzajímavější památky, budovy a objekty, které jsou jindy zcela či zčásti nepřístupné a návštěvníci se budou moci se zajímavou slevou či zcela zdarma zúčastnit doprovodných akcí, které památky nabídnou. Novoměstská radnice se EHD zúčastní pravidelně a letos tomu nebude jinak.

Téma letošního ročníku zní „Společné dědictví, společné hodnoty“.

Historie Novoměstské radnice začala v roce 1348 po založení Nového Města pražského Karlem IV. a základy této pražské národní kulturní památky letos tedy oslavují 670 let. Patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám v okolí a vstupní sloupová síň s klenbou Mázhaus patří k největším dochovaným nesakrálním prostorám vrcholné gotiky v Čechách. V dějinách města se radnice stala svědkem mnoha událostí, které zde zůstanou navždy otištěná. Odehrála se zde první i druhá pražská defenestrace, došlo tu k dramatickému požáru, bývala sídlem trestního a zemského soudu s věžením, na jejím nádvoří se konaly popravy. Je spojena se jménem Jana Sladkého - Koziny, legendárního loupežníka Václava Babinského, Aloise Rašína či Milady Horákové. V současné době slouží Novoměstská radnice jako multifunkční kulturní zařízení pořádající výstavy, koncerty, festivaly a další kulturní a společenské akce.

 

PROGRAM NOVOMĚSTSKÉ RADNICE BĚHEM EHD 2018:

 

Co během EHD 2018 můžete navštívit SE SLEVOU:

 • VYHLÍDKOVÁ VĚŽ: vyhlídka z ochozu téměř 70 m vysoké věže dostavěné v roce 1456, kam vede 221 schodů (bez výtahu). Otevřeno DENNĚ 10.00 - 20.00 hod, vstupné - sleva: plné 40 Kč, snížené 25 Kč, rodinné 100 Kč.  
 • STÁLÁ EXPOZICE V BÝVALÉM BYTĚ VĚŽNÍKA: Historie Nového Města a Praha panoramatická. Stálou expozici tvoří kopie historických rytin z archivu Muzea hl. m. Prahy. Představuje i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu. Otevírací doba a vstupné viz věž.
 • VÝSTAVA V GALERII VE VĚŽI: DIREKT. Výstava představuje díla jedenácti malířů a sochařů, které spojuje stejná vášeň: box. Otevírací doba a vstupné viz věž.
 • VÝSTAVA V GALERII V PŘÍZEMÍ: Kristian Kodet 70. Malíř Kristian Kodet oslavuje výstavou své 70té narozeniny. V jeho imaginativní malbě s projevem poetismu je odkaz nejen rodinné tradice, ale i vlivu klasické české malby. Otevřeno DENNĚ 10:00 - 20:00 hod, vstupné - sleva: jednotné vstupné 20 Kč.
 • FESTIVAL SCULPTURE LINE NA NÁDVOŘÍ: V souvislosti se 4. ročníkem mezinárodního sochařského festivalu je na nádvoří vystaveno dílo českého sochaře Kurta Gebauera - Jedna z velkých hlaviček. Otevřeno DENNĚ po celý den, zdarma. 
 • DĚTSKÉ PŘEDSTAVENÍ DNES PROVÁZÍ MINOR: Herci divadla Minor vás provedou historickými prostory radnice tak trochu jiným způsobem. Klasickou prohlídku ale rozhodně nečekejte! 15. 9. a 16. 9. 15:00 hod, vstupné - sleva: jednotné vstupné 80 Kč
 • SOCHA NEPTUNA VE VSTUPNÍ SVATEBNÍ HALE V PŘÍZEMÍ: prohlídka sochy z jemného pískovce, kterou vytvořil v letech 1875 - 1877 sochař Bohuslav Schnirch na návrh architekta Jana Vorlíčka. Otevřeno út 11. 9. 14.00 – 16.00 hod, zdarma.
 • PIÁNO NA NÁDVOŘÍ: Hra na piáno či poslech hudby v souvislosti s projektem Piána na ulici. Na nádvoří jsou umístěny k posezení polštáře sochařky Veroniky Psotkové. Otevřeno DENNĚ po celý den, zdarma. 

 

A co můžete dále během EHD navštívit BEZ SLEVY:

 • ÚNIKOVÁ HRA: The Chamber - Tajemství císaře. Dobrodružná úniková hra přenese hráče do 14. století. Dokonale autentická atmosféra podpořená unikátním dobovým prostorem, promyšlené a originální hádanky a silný příběh. Otevřeno DENNĚ - informace na www.thechamber.cz
 • NEVIDITELNÁ VÝSTAVA: Nezapomenutelná hodina v naprosté tmě s nevidomým průvodcem. Otevřeno DENNĚ - informace na www.neviditelna.cz 
 • CAFÉ NEUSTADT: Občerstvení a posezení v kavárně se zahrádkou na nádvoří. Otevřeno DENNĚ - informace na www.facebook.com/cafeneustadt 

 

UPOZORNĚNÍ: Do prostor Novoměstské radnice není bezbariérový přístup! Pouze na nádvoří.

Ve Věži a v Galerii v přízemí je mezi 12. - 13. hod 30 minut polední pauza.

Kontaktní osoba zodpovědná za otevření památky v době konání EHD: Vojtěch Paluska, tel.: 725 340 186. www.shscms.cz

Změny v programu vyhrazeny!

nahoru


logo Novoměstská radnice