logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Edmar Castañeda – Kolumbijská harfa / Marta Töpferová - zpěv, cuatro, perkuse

Koncert pořádá P&J Music, s. r. o., je součástí koncertní série Jazz Meets World.

Začátek koncertu:

19:30 hod / Velký sál  Novoměstské radnice 

 

Vstupné:

od 250 Kč

Vstupenky na http://www.pjmusic-eshop.cz/jmw-2019/edmar-casta--eda-marta-topferova-3/

Podrobné informace na www.jmw.cz

Edmar Castaneda je virtuózní harfenista, narozený v r. 1978 v hlavním městě Kolumbie, Bogotě. Na rozdíl od jiných výjimečných muzikantů, kteří změnili svůj život skrze umění, má Castanedova cesta pokorné a inspirativní počátky. Syn hudebníka a matky, která podporovala Edmarovo zjevné nadání, přijal vznešené folklorní tradice své rodné Kolumbie. Joropo taneční třídy, které navštěvoval se svou sestrou, byly mistrovskou školou pohybu, doprovázeného harfou.

Edmar začal hrát na harfu v 13 letech. V polovině 90. let se přestěhoval do New Yorku, kde se věnoval studiu jazzové trumpety, aby se posléze vrátil ke hře na harfu. Od té doby vzal New York a světovou scénu útokem. Hraje své vlastní skladby, s průniky do původní hudby Kolumbie a Venezuely.

Svou virtuozitou a pojetím harfy jako hudebního nástroje, pro který objevil v jazzu dosud nepoznanou roli, způsobil převrat u posluchačů i kritiků. Např. legendární Paquito D'Rivera, Edmarův častý spoluhráč, ho považuje za obrovský talent. Díky všestrannosti a okouzlujícímu charismatu dostal harfu do popředí a stal se jedním z nejoriginálnějších hudebníků v New Yorku.” Vedle Paquita D'Rivera vystupuje s hudebníky jako je Simon Diaz, Lila Downs, Giovanni Hidalgo, Joe Locke, Wynton Marsalis, John Patitucci, Janis Siegel, John Scofield, John Torres, Hiromi Uehara a nebo s orchestrem Organizace spojených národů.

Edmar je po celém světě často vyhledáván jako vedoucí mistrovských kurzů a workshopů v různých hudebních kontextech. Je také stále více uznáván jako skladatel.

Jeho nejznámější sólovou nahrávkou je CuartoDeColores.

Castaneda má vlastní trio s Davidem Sillimanem na bicí a Marshallem Gilkesem na trombon.

V roce 2012 navázal hudební rozhovor s klavíristou Gonzalem Rubalcabou.

Když se Hiromi setkala s Edmarem Castanedou na Montrealském jazzovém festivalu, bylo to pro ni takové hudební překvapení, že se okamžitě rozhodla nabídnout mu spolupráci. Jejich první debut v The Blue Note v NY byl neočekávaný a impulsivní, vpravdě uchvacující kombinace. To, co společně hudebně stvořili, bylo naprosto fascinující. Učarovalo to publiku, ta hudba byla magická. Tyto dva talenty se rozhodly vystupovat jako duo v roce 2017.

Spolu s francouzskými výrobci, Camac Harps, Edmar Castaneda vyvinul nový nástroj. E C Llanera je nejmodernější verze tradiční harfy llanera Kolumbie a Venezuely. Vedle mnoha strukturálních vylepšení je to také první llanera harfa s pákami. To zvyšuje potenciál nástroje pro chromatismus a otevírá nový hudební potenciál pro nástroj a latinskoamerickou hudbu.

„Narodil jsem se pro hraní na harfu. Je to dar od Boha a jako každý dar od Boha, to má svůj účel. Účelem mé hudby je uctívat a přinést svou přítomnost a bezpodmínečnou lásku k lidem. "

„Kolumbijec hraje na harfu jako nikdo jiný na světě. Jeho ruce, zdánlivě poháněné dvěma různými lidmi, vytvářejí zcela jedinečnou, symfonickou plnost zvuku, rychlý ohnivý akord, rovnováhu melodických postav a euforickou  jízdu …„- Frankfurter Allgemeine Zeitung

Marta Töpferová je jednou z nejlepších zpěvaček a skladatelek své generace. Je silně ovlivněna latinskoamerickou lidovou hudbou, stejně jako rodnými českými kořeny. Její silné hlasové a temperamentní písně jsou zakořeněny v tradicích venezuelských valů a merengue, argentinského folklóru, kubánské trovy i slovanské lidové hudby. Jako stálá tvůrčí síla na newyorské hudební scéně po šestnáct let spolupracovala Marta s některými z nejlepších hudebníků latiny, jazzu a klasicky a tato zkušenost vytvořila v její tvorbě jedinečný mix stylů.

Mezi nejinspirativnější spolupracovníky Marty patří kolumbijský harfenista Edmar Castañedaí. S ním v duu nahrála album „La Marea“, které velmi oceňovali kritici a posluchači po celém světě.

Marta se nedávno vrátila do své vlasti, do České republiky, aby představila projekt české a slovanské hudby - Milokraj - což znamená "milovanou zemi". Výsledkem je nová sbírka originálních písní, v níž vystupuje hvězdná východoevropská sestava: slovenský houslista Stanislav Palúch, hráč moldavského cimbálu Marcel Comendant, český kytarista David Dorůžka a slovenský basista Robert Ragan. Jejich debutové CD bylo financováno Ministerstvem kultury ČR a pražskou radnicí a v žebříčku World Music Charts Europe patřilo mezi deset nejlepších.

 K dnešnímu dni vydala Marta sedm alb: „Milokraj” (2013 Animal Music), “The Other Shore” (2011 World Village), "Trova" (2009 World Village), "Flor Nocturna" (2006 World Village), "La Marea" (2005 World Village), "Sueño Verde" (2003 Circular Moves) and "Homage to Homeland" (2002 self- produced)..

Marta Töpferová cestovala po USA, Kanadě, Evropě, Argentině a Thajsku, okouzluje fanoušky po celém světě již více než deset let.

„Töpferová zpívá s elegantní touhou ve svém hlase" - New York Times

„Jeden z nejpůvabnějších interpretů latinskoamerické lidové hudby“ - The Times, Londýn

http://www.jmw.cz/cs/p/edmar-castaeda-marta-toepferova

 

nahoru


logo Novoměstská radnice